ZALETY UŻYTKOWEGO PODDASZA

 

poddasze użytkowe w projekcie domuPrzeglądając oferowane przez nas gotowe projekty domów, zapewne zwrócili Państwo uwagę na fakt, że większość z nich uwzględnia zastosowanie poddasza użytkowego. Dlaczego tak często w naszych projektach stosujemy to rozwiązanie?

 

To prawda, że domy z poddaszem użytkowym mają swoich przeciwników, bo mają też swoje pewne minusy. Niemniej ze względu na wiele bardzo ważnych zalet, zazwyczaj projektując dom jednorodzinny, planujemy także zagospodarowania jego poddasza.

 

Mniejsza działka

Jeśli wybieramy działkę pod budowę swojego mieszkania, najchętniej kupowalibyśmy działkę o kształcie zbliżonym do kwadratu, czy po prostu o dużej powierzchni. Niestety często dostępne są działki o niewielkich rozmiarach, lub działki o wymiarach nietypowych (zwłaszcza na terenach miejskich). Na takiej działce właśnie zastosowanie użytkowego poddasza sprawia, że możemy z niej 'wyciągnąć' więcej metrów użytkowych. Mniejsze działki są relatywnie tańsze od tych o 'idealnych' rozmiarach. Decydowanie się więc na budowę domu z poddaszem użytkowym możemy zmniejszyć koszty inwestycji.

 

Mniejsze koszty budowy

Ponieważ plan, na którym opracowany jest projekt domu z poddaszem użytkowym jest mniejszy niż w przypadku domu parterowego o takiej samej powierzchni użytkowej, zmniejsza się automatycznie koszt wykonania fundamentu. Maleje także powierzchnia dachu, więc tniemy budżet także tutaj. Inne oszczędności na etapie budowy domu, to nieco niższy koszt wykonania elewacji, ścian nośnych oraz posadzek.

 

Wyraźnie oddzielona strefa nocna

Osoby, które decydują się na użytkowe poddasze cenią sobie wyraźne rozdzielenie strefy dziennej od nocnej. Poddasze na ogół zostaje zaadoptowane na strefę nocną. W tej części domu możemy sobie pozwolić na większy 'luz'. Gdy odwiedzą nas niespodziewani goście, przyjmujemy ich w strefie dziennej, dzięki czemu na poddaszu możemy zostawić lekki bałaganik :). Na poddaszu możemy też zaplanować miejsce na przechowywanie licznych, tylko czasem używanych drobiazgów.

 

Na koniec warto zaznaczyć, że domy parterowe także mają swoje plusy, dlatego wielu inwestorów decyduje się właśnie na taki dom. Niemniej w tym artykule skoncentrowaliśmy się po prostu na zaletach domów z użytkowym poddaszem.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu

Imię / Nick / Email
Przepisz zawartość obrazka lub generuj inny obrazek!
Wpisz kod z obrazka:
Twój komentarz: