IDEALNY DOM DLA ALERGIKA

 

Dom dla alergika

 

Czy masz alergię? Jeśli tak, to zapewne budując dom, ważne jest dla ciebie, by był jak najbardziej przyjazny alergikom. O ile na etapie wyboru projektu domu, kwestia ta nie ma większego znaczenia, o tyle w projektach instalacji grzewczych i wentylacyjnych już ma. To oczywiste, że potrzeby alergików musimy także uwzględnić aranżując mieszkanie.

 

Rodzaj ogrzewania

Jedną ze spraw, która ma wpływ na występowanie alergenów w domu jest wybór instalacji grzewczej. Decyzje z tym związane musimy podjąć jeszcze na etapie projektowania instalacji. Najczęściej stosowane, popularne ogrzewanie grzejnikami ściennymi niestety nie jest korzystne dla osób uczulonych na roztocza. Na ogół w grzejnikach ściennych montowany jest wewnątrz radiator, którego dokładne wyczyszczenie jest kłopotliwe. W okresie sezonu grzewczego, nagromadzone w grzejnikach roztocza są wraz z ciepłym powietrzem przenoszone do wszystkich pomieszczeń w domu. Oczyszczenie wnętrza takiego grzejnika z kurzu wymaga między innymi zdemontowania górnego 'grilla', co może nastręczać pewnych problemów. Czasochłonne jest także usunięcie kurzu z wąskiej szczeliny między grzejnikiem, a ścianą.

 

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. W zależności od projektu domu, grzejniki naścienne można wtedy ograniczyć do minimum, lub nawet całkowicie z nich zrezygnować. Instalacja ogrzewania podłogowego jest zbudowana z rurek równomiernie rozprowadzonych w posadzce. Przez rurki te nieustannie krąży podgrzewana przez kocioł woda. Efekt jest taki, że podłoga w całym domu jest cały czas ciepła. Stosując tego typu ogrzewanie nie mamy problemu z czyszczeniem zakamarków dodatkowych urządzeń grzewczych montowanych w mieszkaniach. Ogrzewanie podłogowe jest chętnie wykorzystywane w budownictwie przez wielbicieli minimalizmu.

 

 

Wystrój mieszkania

To, jak będzie wyglądać wnętrze mieszkania ma rzecz jasna ogromny wpływ na to, jak wiele będzie się w nim gromadzić alergenów. Włochate dywany, tapicerowane meble, miękkie grube zasłony czy wykładziny to prawdziwy raj dla roztoczy. Z takich miejsc niełatwo je usunąć. Mieszkanie alergika powinno sprzyjać utrzymaniu wręcz sterylnej czystości. Najlepiej, gdy podłoga nie jest niczym przykryta, aby ją posprzątać, wystarczy tylko umyć ją mopem.

 

Wentylacja

Trzeba zauważyć, że w naszych mieszkaniach zbyt rzadko wymieniamy powietrze. Ze względu na wysokie koszty ogrzewania inwestujemy w szczelne okna i drzwi. Skutkiem ubocznym takich inwestycji jest niestety wilgotne i 'zanieczyszczone' powietrze w domu. Dlatego warto przykładać wagę do drożności kanałów wentylacyjnych. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie w domu wentylacji, która będzie dbać, by powietrze w domu było cyklicznie wymieniane. Jeżeli nie stać nas na montaż i eksploatację wentylacji, nabierzmy zwyczaju częstego otwierania okien na oścież, tak by powietrze w pomieszczeniu co jakiś czas ulegało wymianie.

 

 

Oczywiście powyższe zabiegi wymagają nakładu środków i sił, ale wierzcie nam, dla dobrego samopoczucia – naprawdę warto!

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu

Imię / Nick / Email
Przepisz zawartość obrazka lub generuj inny obrazek!
Wpisz kod z obrazka:
Twój komentarz: