Kingdom Tower – niezwykły projekt najwyższego budynku świata

Kingdom Tower, najwyższy budynek świata, zaprojektowany przez Adriana Smitha, powstaje w Jeddah w Arabii Saudyjskiej. Ma być wyższy od Burj Khalifa o prawie 200 m. Jego wysokość ma wynieść 1 km, choć ostateczne dane te jeszcze nie zostały potwierdzone.

Budynek ma mieć 200 pięter, 56 wind i taras widokowy na 157 poziomie. Przewidywany koszt inwestycji to 1 200 000 000 $. Kingdom Tower będzie częścią większego kompleksu, obejmującego powierzchnię 3,5 mln m².

Czytaj całość

Nagroda im. Mies van der Rohe – nagroda dla architektury europejskiej

Najpoważniejsze wyróżnienie dla architekta za współczesną realizację wykonana w Europie. Nagroda im. Mies van der Rohe została ufundowana w roku 1987 dzięki wspólnym wysiłkom Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. Nagroda, w postaci 60 000 € oraz rzeźby obecnej siedziby fundacji, przyznawana jest co dwa lata. Przyznawane są także wyróżnienia dla Młodych Architektów.

Czytaj całość

Nowa Filharmonia w Szczecinie – najbardziej reprezentacyjny budynek miasta

Od wielu lat mówiono o nowym gmachu Filharmonii w Szczecinie. Dziś budowa tego obiektu jest w toku, a pierwsze koncerty mają się odbyć na początku 2014 roku. Projekt budynku został opracowany przez studio Estudio Barozzi Veiga z Barcelony. Pracownia ta wygrała konkurs na najlepszy projekt w ramach międzynarodowego konkursu SARP w roku 2007. Choć wokół samego projektu było wiele spekulacji związanych z domniemanym plagiatem, ostatecznie projekt uznano za oryginalny.

Czytaj całość

World Architecture Festival 2012

W Singapurze, dniach od 3-5 października 2012, odbędzie się Światowy Festiwal Architektury – najważniejsze i największe wydarzenie roku związane z architekturą. Już po raz piąty projekty z całego świata będą ze sobą rywalizować o nagrodę Projekt Roku. Do konkursu zgłaszane są projekty zarówno znanych i sławnych architektów, jak i małych i nieuznanych jeszcze biur projektowych. W poprzednich latach festiwal przyciągnął aż 8000 uczestników. Jak mówią sami organizatorzy, festiwal pomaga poszerzyć horyzonty, pozwala poznać nowe trendy czy rozwiązania w projektowaniu, a także umożliwia spotkanie tysięcy architektów z całego świata, którzy mogą dzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem.

Czytaj całość

ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl