BUDOWNICTWO W OBLICZU NADCHODZĄCEGO KRYZYSU

 

      

          Pojedyncze głosy mówiące o kryzysie w 2019 pojawiały się już w połowie zeszłego roku. Prognozy jak na ten czas są obiecujące, jednak branża budowlana nie podchodzi do tematu optymistycznie. Pomimo, że obrót rośnie, to marża staje się coraz mniejsza przez szereg problemów z którymi firmy budowlane muszą się zmierzyć. Jakie są przyczyny nadchodzącego kryzysu i co to oznacza dla prywatnych inwestorów?

Przyczyny nadchodzącego kryzysu

        Wzrost cen materiałów budowlanych można zaobserwować już od dłuższego czasu, zwłaszcza jeżeli chodzi o koszty stali i kruszyw. Również podwyższona oczekiwania płacowe, oraz wyższe koszty prowadzenia działalności spowodowały, że coraz więcej firm zaczyna działać na granicy opłacalności. Brak funduszy powoduje również niedobory pracowników i podwykonawców. Nawet jeżeli firma nie ma problemu z wypłacalnością, problemem stają się niedobory kadrowe i to dość poważne. Nie pomaga również fakt, iż kontrakty podpisanie po 1 stycznia 2016 roku straciły już całkowicie ważność przez diametralnie zmieniającą się sytuację na rynku i wzrost cen.  Wielkie przedsiębiorstwa powoli zaczynają się wycofywać, ponieważ realizacje w ogóle przestają się opłacać. Wszystko to powoduje, że niektóre z rozpoczętych już projektów mogą zostać nie ukończone. Wysokie kary finansowe stają się dużo lepszą alternatywą niż wizja pracy za darmo. Realizując założone projekty przedsiębiorstwa budowlane mogą stać się niewypłacalne i zacząć bankrutować.

Kryzys budowlany, dla prywatnych inwestorów

        Wszystkie wyżej wymienione okoliczności sprawiają, że w najbliższym czasie będziemy mogli spodziewać się załamania na rynku budowlanym. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale zawsze po hossie następuje bessa i tak będzie również w tym przypadku. Co prawda na chwilę obecną zmiany te dotyczą głównie inwestycji infrastrukturalnych i kontraktów opiewających na kilkanaście milionów złotych. Jakie zatem skutki przyniesie kryzys w branży budowlanej dla prywatnych inwestorów, którzy budują swoje własne domy? Na chwilę obecną są to:

- wysokie koszty zakupu materiałów budowlanych

- problem z dostępnością materiałów

- mała dostępność ekip budowlanych - należy szukać z dużym wyprzedzeniem

- wysokie koszty robocizny

Gdzie szukać oszczędności?

        Na chwilę obecną budowa domu będzie kosztowała więcej niż kilka lat temu. Jeżeli jednak nadal marzą Państwo o swoich czterech kątach najlepiej w tym wypadku sprawdzą się projekty małych domów, gdyż takie można znacznie szybciej oraz taniej wybudować. Nieskomplikowana bryła oraz dach również pozwolą zachować część kosztów w kieszeni. Na chwilę obecną mamy na rynku ogromny wybór, dzięki czemu projekty domów jednorodzinnych możemy dopasować bez konieczności tworzenia ich struktury od nowa. Gotowe projekty domów będą dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ na indywidualny, zamawiany u architekta trzeba dłużej czekać a i jego cena jest zazwyczaj dużo wyższa.

Część prac można wykonać samemu, przez co obniżą się wysokie koszta robocizny. Wybór jednej ekipy do budowy "pod klucz" w większości przypadków jest dużo droższą opcją, więc jeżeli nie mogą Państwo sobie pozwolić na budowę systemem gospodarczym warto z wyprzedzeniem rozejrzeć się za różnymi ekipami, porównać ceny i wybrać atrakcyjniejszą opcję.

Jedno co jest pewne: nie należy oszczędzać na materiałach budowlanych. Dom zazwyczaj budowany jest na całe życie, a jak powszechnie wiadomo, remont bywa często dużo droższy, niż tworzenie od zera. Najlepiej zamawiać wszystko z jednego składu budowlanego, wówczas będą mieli Państwo większą możliwość negocjacji cen oraz opcję uzyskania atrakcyjnych rabatów.

Podsumowanie

        Nadchodzący kryzys jest bardziej niż pewny, nie wiadomo jednak kiedy dokładnie nastąpi załamanie na rynku. Na chwilę obecną budowa domu może być nieco bardziej problematyczna niż kilka lat temu, jednak wystarczy dobre rozplanowanie prac, oraz odpowiednio dobrane przez Państwa projekty domów, aby cieszyć się funkcjonalną, bezpieczną i komfortową przestrzenią. Dzięki odpowiednim zmierzeniu sił na zamiary jesteście Państwo w stanie zrealizować każde marzenie!

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl