PRAWIDŁOWE ZABEZPIECZENIE DACHU I RYNIEN PRZED ZIMĄ

 

Śnieg na dachu domuZimy w naszym kraju bywają czasem śnieżne i mroźne. Chociaż dwa ostatnie lata nie było dużych problemów, wynikających z nadmiernych opadów śniegu, to jednak w tym roku, już początek zimy pokazał, że nawet w ciągu jednej doby może spaść sporo śniegu. Niestety ciężki śnieg zalegający na dachu, bądź zsuwający się z niego gwałtownie może zniszczyć elementy dachu lub rynien. Jak zatem zabezpieczyć nasz dach?

 

Gotowe projekty domów, zwykle przewidują użycie trwałych i dobrych jakościowo materiałów na pokrycia dachowe oraz rynny. Dodatkowo można dokonywać przeglądów stanu dachu i rynien przed zimą oraz zastosować specjalne zabezpieczenia przed zsuwającym się z dachu śniegiem.

 

Zacznijmy więc od przeglądu stanu naszego dachu. Po pierwsze sprawdzamy, czy nie ma żadnych rozszczelnień, które mogłyby się powiększyć pod wpływem zamarzania wody oraz zalegającego na dachu śniegu i lodu. Szczególną uwagę zwracamy na miejsca połączeń połaci dachowych z oknami, kominami lub ścianami. Poza tym powinniśmy sprawdzić, czy w rynnach nie zalegają liście i inne zanieczyszczenia, które mogłyby utrudniać odprowadzenie wody z topniejącego śniegu. Rynny najłatwiej będzie oczyścić strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. W ten sposób sprawdzimy też, czy ich pionowe spadki, nie są zapchane. Warto również sprawdzić zamocowania rynien. Jeśli gdziekolwiek będą poluzowane lub całkiem odkręcone, to prawdopodobnie nie wytrzymają ciężaru śniegu i się oberwią.

 

Największym problemem jest zwykle zsuwający się gwałtownie z dachu śnieg. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń oraz zwiększyć bezpieczeństwo osób, na, które mógłby przypadkowo taki śnieg zlecieć, montuje się na dachu specjalne metalowe drabinki (płotki przeciwśniegiowe) i śniegołapy. Drabinkę stosuje się na skraju dachu, dzięki czemu zatrzymuje ona zsuwający się śnieg. Śniegołap natomiast powoduje rozdzielenie się tafli śniegu na mniejsze części i w ten sposób redukuje jego napór, pozwalając na stopniowe zsuwanie. Warto zastosować go, jako zabezpieczenie przy kominkach wentylacyjnych.

 

 

Jeśli zrobiliśmy przegląd dachu i orynnowania, oraz zamontowaliśmy niezbędne zabezpieczenia, możemy już się nie bać, że śnieg lub lud uszkodzi nasz dach. Gdyby jednak opady śniegu były szczególnie duże, a nasz dach mógłby nie wytrzymać jego ciężaru, powinniśmy wynająć kogoś, by nam go odśnieżył.

 
 

Komentarze do artykułu:

Eryk
2020-06-30 23:06:35
Odpowiednie zabezpieczeniedachów przed zimą jest bardzo ważnie! Dziękuję za świetny artykuł!

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl