Prognozy inwestycyjne na rok 2019

 

Od sześciu lat firma Legg Mason przeprowadza globalne badanie rynków inwestycyjnych. W 2018 roku aż 17 000 osób z branży finansowej odpowiedziało na pytania dotyczące prognoz na kolejny rok i planowanych inwestycji. W ankietach uwzględniono  potencjalne czynniki ryzyka oraz prognozowany zysk. Wyniki ankiety porównano z tymi z roku poprzedniego, co pomaga zauważyć zmienność nastrojów na rynkach światowych. Okazuje się, że pomimo wielu zmian społecznych i ekonomicznych, które miały miejsce w 2018 roku, respondenci w znacznej większości spodziewają się korzystnego roku i są pewni swoich inwestycji. Jedynie czternaście procent z osób ankietowanych wykazuje pewien niepokój.


Złoto wysoko


Aż trzydzieści dwa procent respondentów uważa, że inwestycje w złoto są za równo opłacalne jak i bezpieczne. O tym, że inwestycje tego rodzaju lokata kapitału uznawana jest za bezpieczną może świadczyć też fakt, że wartość ta nie zmieniła się w porównaniu z rokiem poprzednim. Stąd też w prognozach na rok 2019 złoto zajmuje wysokie, czwarte miejsce. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w kategorii "złoto" umieszczono nie tylko ten jeden kruszec, ale również inne metale oraz kamienie szlachetne.


Dobrze jest zainwestować w akcje spółek giełdowych


Tak jak w roku poprzednim również i na 2019 rok sugeruje się, że inwestycja w akcje będzie opłacalna. Akcje spółek krajowych i zagranicznych plasują się wysoko w rankingu opłacalności, ponieważ na drugim miejscu. Co ciekawe zauważalny jest tu spadek w porównaniu do 2018 roku, kiedy to chęć zainwestowanie w akcje krajowych spółek deklarowało trzydzieści cztery procent respondentów. W bieżącym roku mniej osób ma zdecydować się na tego rodzaju inwestycję. W poprzednim roku trzydzieści cztery procent pytanych sugerowało, że krajowy rynek akcji to dobra inwestycja, na rok 2019 już dwa procent mniej. Z kolei popularność akcji spółek zagranicznych znacznie wzrosła porównując ją z rokiem poprzednim. W tym przypadku zanotowano wzrost aż o siedem punktów procentowych, z dwudziestu czterech na trzydzieści jeden procent.


Rynek nieruchomości najlepszą lokatą kapitału


Na pierwszym miejscu, w zasadzie razem z akcjami krajowymi, znajduje się rynek nieruchomości <zobacz projekty budynków wielorodzinnych Białystok>. Tu także widzimy dwuprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, z trzydziestu na trzydzieści dwa procent. Od lat nieruchomości uznaje się za bezpieczną i opłacalną inwestycję. Stąd też pewnie silna pozycja na rynku biur projektowych, które proponują gotowe projekty domów <zobacz nasze projekty domów>. Coraz częściej oferowane są również projekty domów jednorodzinnych z wykończeniem pod klucz. Popularność zyskały firmy zajmujące się projektowaniem i budową domów z gotowych stelaży. Od dawna były one już obecne na rynkach zagranicznych, ale teraz zyskują na popularności również i w Polsce. Posługując się większą standaryzacją i wypracowując wewnętrzne rygorystyczne normy jakości, tego rodzaju firmy budowlane przygotowują projekty domów i samodzielnie tworzą stelaż, który jest błyskawicznie montowany na działce. Od momentu zaakceptowania projektu do ukończenia budowy może minąć, w zależności od wielkości domu, od ośmiu do dwunastu tygodni. Na wtórnym rynku nieruchomości coraz częściej kupuje się również mieszkania pod inwestycje. Ciekawym zjawiskiem jest przystosowywanie ich pod wynajem na krótki czas, oferowany na przykład przez platformy z branży turystycznej, jak AirBnB. Za granicą z kolei pojawił się trend na minimalizm w architekturze. Tu rosnąca popularnością cieszą się projekty małych domów. Jednak inwestując w nieruchomości trzeba być ostrożnym. Przed zakupem jakiegokolwiek terenu należy dobrze prześledzić plany zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata, w tym również planowane w okolicy inwestycje komercyjne oraz budowę dróg.


Krypto-waluty i alternatywne inwestycje


Ciekawostką jest dość duża prognozowana popularność krypto walut. Aż dziewiętnaście procent badanych deklaruje chęć zainwestowania w nie swojego kapitału. Jest to dokładnie taki sam udział procentowy w inwestycjach jaki ma mieć gotówka. Popularność alternatywnych inwestycji również jest dość wysoko. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że mamy tu do czynienia ze wzrostem z dziesięciu do dwudziestu jeden procent w stosunku do roku poprzedniego. Nisko w prognozach znajdują się obligacje skarbu państwa, co bez wątpienia wiąże się z zawirowaniami w świecie polityki.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl