Budowa domu oczami kobiety

 

Budowa swojego własnego domu wcale nie jest szybkim i prostym przedsięwzięciem- wie to każdy, kto kiedykolwiek w życiu stanął przed takim właśnie zadaniem. Dodatkowo, bardzo często podejmując się tego zadania jesteśmy na różnych etapach naszego życia, mamy mniej lub więcej czasu i jesteśmy zapracowani, a mimo wszystko zawsze musimy kontrolować sytuację po to, aby faktycznie wszystko zostało zrobione tak, jak sobie tego życzymy. Zazwyczaj, zadanie budowy domu jest niełatwe w takim samym stopniu dla mężczyzny, co dla kobiety. Jak się w tym odnaleźć, aby móc spełnić marzenie o pięknym domu poza miastem?

Kiedy marzenie o domu nabiera realnych kształtów

Dwójka dzieci na głowie, mąż ciągle zapracowany, a do tego dużo obowiązków zawodowych. Jakby tego było mało, dochodzi jeszcze nagle budowa domu. Z jednej strony- można być szczęśliwą, bo oto zaczyna się realizacja jednego z życiowych marzeń- tego o posiadaniu własnego lokum. Z drugiej strony, mówi się, że budowa domu to prawdziwe pole bitwy i tak też jest w rzeczywistości. Ale zanim jeszcze do tego dojdzie, trzeba przebrnąć przez jeden ważny etap, jakim jest wybór projektu.

Różnego rodzaju projekty domów jest bardzo wiele i niejednokrotnie naprawdę trzeba poświęcić sporo czasu na to, aby wybrać jeden konkretny. Obecnie, do najpopularniejszych propozycji należą:

  • Projekty domów parterowych, a więc takich, które posiadają powierzchnię idealną do komfortowego życia jednej rodziny rozplanowaną tylko na parterze
  • Parterowych z użytkowym poddaszem, a więc takich, gdzie wyraźnie zostaje zarysowana strefa dzienna oraz nocna. Na parterze zazwyczaj zostaje rozplanowany rozległy pokój dzienny połączony z kuchnią oraz tarasem zewnętrznym. Poddasze to strefa z sypialniami. Zazwyczaj taki podział jest naprawdę bardzo wygodny w użytkowaniu.
  • Zdecydowanie mniej popularne są domy piętrowe, które lata temu budowano dla pokoleń. Wynika to poniekąd z zapisów w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego (bądź w wydawanych Warunkach Zabudowy) – zwykle narzucone są dachy spadziste o dużych kątach nachylenia połaci dachowych, co automatycznie eliminuje możliwość budowy domu piętrowego

Gotowe projekty domów są dostępne od ręki, a w momencie, kiedy już padnie decyzja, co do tego, który wybrać- architekt zaadaptuje go pod względem posiadanej działki. Dla każdej kobiety jest to ważny moment, bo oto krystalizują się wszystkie marzenia i potrzeby związane z domem. Na tym etapie już mniej więcej widać, jak będzie prezentował się budynek po jego wybudowaniu. Wybierając projekty małych domów, energooszczędnych czy też innych, zawsze warto spróbować wyobrazić sobie, czy wygodnie będzie się gotowało w tak zaprojektowanej kuchni, czy dostęp do łazienek nie będzie utrudniony, czy układ pomieszczeń jest optymalny i czy nam odpowiada. A ponieważ wybór projektu jest tak ważny- koniecznie trzeba zaangażować się w jego wybór i późniejszą adaptację.

Kompromisy, dylematy i szukanie rozwiązań

Jednym z trudniejszych zadań, które często spada także na kobiety, jest zatrudnienie odpowiedniego wykonawcy. Nie jest to proste, aby znaleźć ekipę, która będzie profesjonalna, terminowa i będzie podążała za wytycznymi. Koordynowanie wszelkich prac i kontrola nad nimi często oznacza, że trzeba pojawiać się regularnie na placu budowy, a jeśli znajduje się on poza miastem, może się to okazać bardzo uciążliwe. Oczywiście, małżonkowie mogą wymieniać się co do tego rodzaju obowiązków, na który trzeba poświęcać swój czas wolny.

Kolejną ważną kwestią są sprawy związane z wykończeniem domu. Aranżacja wnętrz, wybór kafelków, oświetlenia czy mebli to zazwyczaj zadanie dla każdej pani domu. Trzeba jednak przygotować się na to, że ekipa remontowa nie zawsze może od razu zrozumieć wizję danego pomieszczenia, podobnie z resztą jak mąż. Dlatego też czasami trzeba iść na kompromis, albo też szukać tańszych, ale równie dobrych rozwiązań. Z tego też względu zawsze warto trzymać rękę na pulsie, aby już po fakcie nie okazało się, że coś zostało wykonane inaczej niż było zaplanowane. Dodatkowo, wiele prac wykończeniowych można spróbować wykonać samodzielnie- wiele pań bez problemu chwyta za pędzel malując ściany lub też wykonując inne drobne prace remontowe, co pozwala zaoszczędzić na fachowcach.

Wiele kobiet, które razem ze swoimi mężami podejmują się budowy domu często mówi, że jest to też taki czas, kiedy oboje małżonków jest dla siebie wsparciem i kiedy to oczekują oni tego wsparcia od siebie nawzajem. Trudno się temu dziwić - ciężko jest jednej osobie zrobić wszystko samodzielnie godząc to z pozostałymi obowiązkami. Warto jednak podjąć wyzwanie, gdyż na końcu będzie czekał na nas wspaniały dom, dokładnie taki, jaki sobie wymarzyliśmy.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl