Domy z bali – wady i zalety

 

Od dawna wiadomo, że drewno jest idealnym budulcem na domy. Na jakiś czas zapomniano o tym materiale, na szczęście od kilkunastu lat cieszy się znowu dużym powodzeniem. Szczególnie atrakcyjnym przedsięwzięciem są domy z bali. Nie tylko pięknie wyglądają, ale są też solidne, trwałe i ciepłe. O trwałości domów drewnianych możemy się przekonać przechadzając się po polskich wsiach, gdzie jeszcze sporo zamieszkanych domów ma nawet ponad 100 lat.

Do budowy domu najczęściej stosuje się bale z drewna świerkowego, sosnowego, jodłowego i modrzewiowego. Drewno może być mokre lub suche. W przypadku drewna mokrego, schnie ono dopiero po wybudowaniu domu. Dlatego nie można wprowadzić się tuż po zakończeniu prac budowlanych. Dom wykonany z drewna suchego może być od razu zamieszkany, choć także należy się liczyć z naturalnym procesem schnięcia drewna, a co za tym idzie 'pracowaniem' ścian.

Ocieplenie najczęściej stosuje się od wewnątrz. Dzięki temu dom z bali świetnie prezentuje się od zewnątrz, a wykończenie wnętrz może być takie samo jak w domach murowanych. Niestety wybudowanie takiego domu, wymaga wynajęcia fachowej ekipy, dlatego jedynym chyba minusem domów z bali jest koszt ich wybudowania – większy niż w przypadku domów murowanych.  

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl