Nowoczesność kontra tradycja i natura

 

 

„Żaden dom nie powinien stać na wzgórzu lub czymkolwiek. Dom powinien być obok wzgórza, należeć do niego.
Wzgórze i dom powinny razem żyć szczęśliwie.”

Frank Lloyd Wright


Nowoczesna architektura nie powinna zapominać o łączeniu ekologicznych rozwiązań z awangardową formą budynku. W dzisiejszych czasach, kiedy pęd życia nieustannie rośnie DOM jako przestrzeń, w której człowiek spędza większość wolnego czasu powinien być miejscem harmonii i odpoczynku. Najlepszym rozwiązaniem wydaję się powrót do tradycyjnych metod konstruowania domów w zgodzie z naturą. Warto używać naturalnych materiałów takich jak drewno, wypalana cegła, glina, a także słoma i trzcina. Takie budynki harmonijnie komponują się z otoczeniem nie naruszając pierwotnej tkanki zastałego krajobrazu. Ważnym elementem jest usytuowanie budynku na działce, rozplanowanie pomieszczeń tak aby wykorzystywały jak najwięcej naturalnego światła co zaprocentuje mniejszym zużyciem energii. Zastosowanie ekologicznych materiałów gwarantuje mieszkańcom stworzenie zdrowego mikroklimatu.
 

 Projekt domu w zgodzie z naturą

Jednym z popularnych rozwiązań jest budownictwo w technologii szkieletowej a także tzw. domy z balii. Konstrukcja takich domów pomaga chronić dom przed nagrzaniem w upalne dni i utrzymaniem ciepła przy minusowych temperaturach. Zaletą domów z drewna jest stosunkowo szybki czas ich powstawania, a w razie potrzeby łatwość rozbudowy czy modernizacji. Mieszkając w takich przestrzeniach mamy wpływ na ograniczenie docierających do nas szkodliwych czynników. Warto także pamiętać o tradycyjnych rozwiązaniach, takich jak cegła wypalana z naturalnych surowców, która jest nie tylko materiałem wytrzymałym ale także przyjaznym człowiekowi. Charakteryzuje się dużą stabilnością cieplną i dobrą izolacją akustyczną. Jest odporna na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Posiada duże walory estetyczne dając szersze możliwości aranżacyjne. W zależności od zastosowania rodzaju cegły i koloru spoiny zmienia się ogólne wrażenie wywierane przez budynek.
 

Ostatnio coraz częściej stosowanymi materiałami do budowy domów są glina, słoma i trzcina. Połączenie tych surowców nie musi kojarzyć się z dawną „lepianką”. Wręcz przeciwnie takie budynki mogą zaskakiwać prostą formą połączoną z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W przypadku budowania domów z gliny i trzciny możliwości aranżacji elewacji, a także wnętrza są ograniczone jedynie wyobraźnią inwestora bądź architekta. Do tworzenia elewacji można wykorzystać wiele materiałów recyklingowych jak np. kolorowe szkło w formie zużytych butelek zamiast tzw. luksferów, aby w sposób oryginalny doświetlić pomieszczenia. Pomysłowym rozwiązaniem są też ściany wykonane z połączenia gliny i ciętych pieńków drewnianych, czy kamieni najlepiej prosto z lokalnych pól. Dach budynku można pokryć gontem czy trzciną, które idealnie komponują się z kolorem glinianej elewacji oraz drewnianą stolarką okienna i drzwiową. Dużym walorem takiego domu jest niepowtarzalny wygląd, który cechuje się wysoką estetyką. Forma budynku ze względu na plastyczność gliny może być indywidualnie dopasowana do gustu klienta. Domy te są wysokoenergooszczędne, a po zakończeniu budowy całkowicie biodegradowalne, co dla pasjonata ekologii ma niebagatelne znaczenie.

 
 

Komentarze do artykułu:

Obieżyświat
2018-03-08 09:03:20
Fajny cytat o domu i wzgórzu :).

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl