Ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem

 

Wybór ogrzewania do domu to kwestia, którą należy zająć się dość wcześnie. Poszczególne instalacje grzewcze wymagają zastosowania różnych rozwiązań, więc trzeba je zaplanować ze sporym wyprzedzeniem. O ile w wypadku ogrzewania elektrycznego, lub pompy ciepła przewód kominowy nie jest potrzebny, tak decydując się na kocioł na węgiel lub drewno, będzie to niezbędna inwestycja. Murowany komin powstaje wraz ze ścianami. Z prefabrykatów może być wykonany nieco później. Do kominka dochodzi jeszcze zewnętrzny dopływ powietrza. Pod podłogą należy położyć specjalną rurę, co też wymaga wcześniejszych planów. Istotne jest źródło z którego jest zasysane powietrze. Choć może się to wydawać prostszym rozwiązaniem nie powinno być pobierane z garażu lub piwnicy ponieważ może być zanieczyszczone.

ZALETY

Ogrzewanie domu kominkiem jest często wybieranym rozwiązaniem ponieważ jest tanie i wydajne. Część projektów domów przewiduję dla niego jedynie funkcję dekoracyjną. W innych przypadkach również użytkową. W zależności naszych oczekiwań, odpowiednie kroki powinny być podjęte już na etapie adaptacji projektu do naszych potrzeb. System grzewczy i wentylacyjny to ważne elementy całego projektu, na które powinniśmy się zdecydować jak najwcześniej. Będą dwie możliwości korzystania z kominka. Jedna przewiduje, że przejmie on główną funkcję grzewczą domu, lub będzie dopełnieniem już istniejącego system grzewczego. Kominek oddaje ciepło na kilka sposobów. Jak wykorzystać potencjał kominka?

JAK POZYSKUJEMY CIEPŁO


Ciepło jest oddawane przez promieniowanie. Już w parę chwil jest ono odczuwalne w najbliższym otoczeniu, bezpośrednio od płomienia i rozgrzanej obudowy kominka. Niezbędna jest solidna izolacja wysokiej jakości materiałami okapu wraz z wewnętrznymi elementami obudowy. Taka izolacja sprawi, że powietrze będzie się szybciej ogrzewało. Natomiast elementy otaczające wkład kominkowy, będą chronione przed nadmiernym działaniem wysokiej temperatury. Ciepło z kominka można też wykorzystywać przez konwekcyjne rozprowadzanie powietrza. Cały mechanizm polega na tym, że powietrze zasysane z pomieszczenia opływa gorący wkład grzewczy oraz dodatkowe powierzchnie grzewcze. W szybkim tempie się nagrzewa i powraca przez kratki i kanały wentylacyjne. W ten prosty i niezawodny sposób wraca do pomieszczeń ogrzewając je.

WYZWANIA


Niestety ma ograniczony zasięg i bez mechanicznego wspomagania, naturalnie ogrzewane są pomieszczenia usytuowanych powyżej kominka. Zasięg w poziomie wynosi około 3 m od osi kominka. Jak z każdym tego typu ogrzewaniem szczególnie trzeba zadbać o sprawne funkcjonowanie w postaci dobrej izolacji i wentylacji. Ma to bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo. Zarówno układ odprowadzania dymu jak i doprowadzania powietrza do spalania to ważne elementy takiego przedsięwzięcia. Z tego względu w przewodzie kominowym montuje się moderator, który normuje ciąg powietrza. Dzięki temu podciśnienie w przewodzi kominowym nie jest ani za niskie ani za wysokie.
 
 

Komentarze do artykułu:

gosc
2018-03-06 11:03:41
Lubię kominek. Fajnie posiedzieć sobie w salonie przy ognisku :) .

internetowiec
2018-03-08 09:03:44
W domu jednorodzinnym kominek to obecnie standard. Koszt w zasadzie niewielki, a korzyści z kominka trudno przecenić.

Majtek
2018-03-18 19:03:51
Kocham kominek w zimie!

Budowlaniec
2018-04-06 12:04:35
Myślę, że warto by było szerzej omówić także kwestię kominka z płaszczem wodnym. To chyba najpopularniejsza obecnie opcja na rynku kominkowym w Polsce.

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:

Proponowane projekty

Projekt domu Maja - wizualizacja 1
Maja 78,68m2
min. wym. działki:
21,28m x 20,49m
energooszczędne
zapamiętaj
Gotowy projekt domu jednorodzinnego Puchatek N 2G
Puchatek N 2G 147,64m2
min. wym. działki:
23,35m x 18,98m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl