Okna zastosowane w domu a straty ciepła

 

W tym artykule zajmiemy się oknami i ich wpływem na nasze rachunki za ogrzewanie domu. Na rynku jest wiele rozwiązań z różnych grup cenowych, a także form „upasywniania” naszego budynku. Warto pamiętać, że oprócz ścian i okien jest jeszcze wiele innych elementów przez które tracimy energię, takie jak dach, drzwi, brama garażowa czy przewody wentylacyjne, jednak to te wcześniej wspomniane maja największy wpływ na wydatek ciepła więc to im się teraz szerzej przyjrzymy.

 

Rozważny projekt domu

Pierwszą sprawą jaką warto by tu wspomnieć jest różnica termiczna pomiędzy zazwyczaj stosowaną stolarką a ocieploną ścianą. Okna na ogół przepuszczają 5 razy więcej ciepła niż ściana, dlatego przy zakupie projektu naszego domu warto się zastanowić nad ilością przeszkleń Oczywiście światła słonecznego w domu nigdy za wiele, ale nad takimi rozwiązaniami jak dodatkowe okno w garderobie czy pralni lub kolejne niekoniecznie wykorzystywane drzwi dwuskrzydłowe w salonie z ekonomicznego punktu widzenia warto przemyśleć.

 

Uwaga na chwyty marketingowe

Przy wyborze okien do domu warto brać poprawkę na chwyty marketingowe. W ulotkach często możemy przeczytać o przepuszczalnościach rzędu 0,6 -0,7W/m²K jednak dane te w rzeczywistości dotyczą samego pakietu szklanego a nie całego okna. Termika samej ramy jest rzadko podawana i stanowi ok 1,3 W/m²K do 1,00 W/m²K z zastosowaniem wypełnienia termoizolacyjnego. Wbrew pozorom rama niekiedy może stanowić nawet 40% powierzchni okna więc reklamowany współczynnik (w zależności od rozmiaru) może się znacząco różnić. Oferta profesjonalnego doradcy powinna zawierać szczegółowe parametry okna.

 

Oszczędzać na wyborze marki?

Przy zastanawianiu się nad wyborem typu okien, warto zwrócić na różnice w cenach. Może się bowiem okazać, że zakup na przykład okien pasywnych nie będzie znaczącą oszczędnością. Oczywiście w tym wypadku nie zniechęcamy do stosowania nowoczesnych technologii, ale zwracamy uwagę że niektóre rozreklamowane systemy mogą obniżyć miesięczny koszt ogrzewania o zaledwie 50zł, a często wymagają dopłaty rzędu kilku tysięcy zł.

 

Dbając o budżet domowy dobrze jest zainteresować się oknami od dużych producentów cieszących się dobrą opinią gdyż mamy pewność że korzystają z nowych ekologicznych technologii. W niejednym wypadku bywa tak, że dobrze zrobione zwykłe okno dwuszybowe po kilku latach zachowywało lepsze parametry niż obok wstawione okno pasywne innej, tańszej marki. Na koniec chcielibyśmy przestrzec przed nieprzemyślanym kupowaniem okien z najniższej półki cenowej – zdarza się bowiem, że parametry techniczne podawane przez sprzedawców są po prostu błędne.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl