Pokrycia dachowe z blachy i blachodachówki

 

Dach w projekcie domu

 

Dobór pokrycia dachowego, powinien być przemyślany. Musi ono dobrze pasować do całego projektu domu i być dobrej jakości. Najczęściej w projektach gotowych, planuje się blaszane pokrycia dachowe. Jest ich jednak wiele rodzajów, dlatego przy wyborze, może nam pomóc poznanie cech charakterystycznych niektórych rodzajów pokryć dachowych.

 

Zacznijmy od najpopularniejszej w ostatnich latach blachodachówki. Kupując ją pamiętajmy, że nie nadaje się ona na całkiem płaskie dachy. Minimalny kąt nachylenia do użycia tego rodzaju pokrycia powinien wynosić około 10 stopni. Blachodachówki różnią się od siebie jakością i zastosowaniem, w zależności od rodzaju użytych powłok. Inna blachodachówka będzie odpowiednia dla domu położonego na terenie zalesionym, a inną zastosujemy do pokrycia domu położonego w środowisku, gdzie jest silne zanieczyszczenie powietrza.

 

Jeśli nasz dach jest narażony na uszkodzenia mechaniczne spowodowane spadającymi igłami z drzew lub gałęziami, lepiej jest kupić blachodachówkę, zabezpieczona dodatkowo grubszą warstwą poliestru, plastisolu lub poliuretanu. Takie dachówki mają nawet 30-40 letnie gwarancje.

 

Blachodachówka matowa, o porowatej strukturze, przypominającej dachówkę ceramiczną, będzie dobra do pokrycia dachu, który nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne i osadzający się pył z zanieczyszczeń. Natomiast tam, gdzie powietrze zanieczyszczone jest związkami siarki i azotu, lub na terenach gdzie jest duża wilgotność, warto kupić droższą, zabezpieczoną antykorozyjną powłoką poliuretanową blachodachówkę. Przy czym warto pamiętać, że na blachodachówkach o wysokim nie będzie się osadzał tak szybko brud i będzie ją łatwiej wyczyścić.

 

Kolejnym rodzajem pokrycia dachowego, jest blacha płaska. Taka blacha będzie dobrze pasować do nowoczesnych budynków, o prostych, nieskomplikowanych kształtach. Dobrze komponuje się także z naturalnymi materiałami elewacyjnymi. Blacha ta może być mniej lub bardziej odporna na korozję, w zależności od rodzaju zastosowanych powłok. Dostępne są blachy z wysokim połyskiem oraz matowe.

 

Jednym z najbardziej trwałych pokryć dachowych, wykonanych z blachy, jest blacha cynkowo-tytanowa. Może ona przetrwać nawet 120 lat. Produkuje się ją ze stopu, oczyszczonego elektrolitycznie cynku i niewielkich ilości miedzi i tytanu. Dzięki takiemu składowi, blacha nie ulega korozji, ale pod wpływem czynników atmosferycznych pokrywa się zabezpieczającą warstwą patyny.

 

Planując budowę nowego dachu lub jego remont, najlepiej jest wybierać najlepszej jakości blachy lub blachodachówki. Dom stawia się przecież raz na całe życie. Dlatego nie chcielibyśmy po kilkunastu latach użytkowania, wymieniać elementów jego pokrycia dachowego.     

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl