Przeprowadzka z bloku do domu jednorodzinnego, czyli jak wybrać idealny projekt

 

Decyzja o wyprowadzce z bloku i budowie własnego domu to często przełomowy krok. Jak wynika z przeprowadzonych badań większość z nas wolałaby mieszkać w domu z ogrodem niż w mieszkaniu w bloku. Kiedy nadarza się ku temu okazja, a posiadane środki finansowe wystarczające, podejmujemy decyzję o budowie domu. ważne, aby była ona przemyślana i rozważna. Z pomocą przychodzą nam gotowe projekty domów, których duża ilość jest obecnie dostępna na rynku. Z jednej strony, jest to korzystna sytuacja, gdyż mamy szeroki wybór. Z drugiej strony jednak, zdecydowanie, który dom spośród tylu propozycji, będzie tym „jedynym” dla nas, może być nieco skomplikowane. Jak więc wybrać idealny projekt?

Na swojej ziemi


Warto rozpocząć od rodzaju działki, jaką przeznaczyliśmy pod budowę. Do tej pory musieliśmy zadowolić się wspólnym „podwórkiem” z innymi mieszkańcami bloku. Nie mieliśmy też większego wpływu na jego usytuowanie czy zagospodarowanie. Teraz sytuacja ulega zmianie. Rozważając konkretne, gotowe projekty domów, bierzemy pod uwagę:


  • położenie działki

  • otoczenie działki

  • wielkość oraz kształt

  • działki

  • uzbrojenie

  • usytuowanie działki w stosunku do stron świata i drogi dojazdowej


Po przeanalizowaniu powyższych, możemy chociażby zdecydować o wielkości i układzie domu. Projekty domów z poddaszem nie wymagają dużej działki, co może być istotne, jeśli nie dysponujemy dużym areałem. Ważnym w tym względzie kryterium jest także ilość osób, które będą w nowo wybudowanym domu mieszkały. Projekty domów jednorodzinnych mogą różnić się jeśli chodzi o przystosowanie do potrzeb przyszłych mieszkańców.

Więcej czy mniej?


W przypadku rodzin, także tych wielodzietnych, będzie potrzebna większa przestrzeń, większa ilość pokoi i łazienek. Każdy z domowników będzie potrzebował prywatności, a jednocześnie rodzina musi dysponować przestrzenią do wspólnego spędzania czasu. Już na wstępie warto podjąć decyzję, czy weźmiemy pod uwagę dostępne projekty domów parterowych, czy może gotowe projekty domów z poddaszem. Parterowe domy odpowiednie, gdy chcemy umieścić wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie - brak schodów na piętro, będzie oznaczał brak przeszkód dla osób starszych czy dzieci. Pamiętajmy także, że w przypadku domu dla rodziny, należy myśleć szczególnie przyszłościowo. Małe dzieci za kilka czy kilkanaście lat będą miały nieco inne oczekiwania i potrzeby. Dlatego pożądaną będzie sytuacja, kiedy dom będzie ewoluował w miarę upływu czasu. Gotowe projekty domów z poddaszem często uwzględniają takie potrzeby. Poddasze można np. adaptować w miarę dorastania dzieci. W przypadku, gdy budowę domu podejmują osoby bez dzieci, nie planujące powiększenia rodziny lub o tzw. modelu 2+1, dom może być zdecydowanie mniejszy. W ofercie znajdziemy także gotowe projekty małych domów, których zaletą jest z pewnością mniejszy koszt budowy ale także późniejszego utrzymania. Inwestycja w mały dom jest bardzo dobrą alternatywą dla mieszkania w bloku, zwłaszcza jeśli przez lata przywykliśmy do mniejszych powierzchni i jednocześnie nie potrzebujemy wielkich przestrzeni.

Z garażem czy bez?


Projekty domów wolnostojących przewidują także dwa rozwiązania. Wśród ofert znajdziemy projekty domów z garażem oraz projekty domów bez garażu. Jeśli działka, na której budujemy dom, znajduje się za miastem, posiadanie samochodu wydaje się być koniecznością, a co za tym idzie garaż powinien zostać wkomponowany w plan domu. Sprawa wydaje się prosta, jeśli już dysponujemy samochodem. Zdecydowana większość właścicieli pojazdów, uwzględnia w projektach domów pomieszczenie dla swojego auta. Jednak nawet jeśli w danej chwili go nie posiadamy, wybierając projekt, warto rozważyć, czy w przyszłości nie będziemy potrzebowali samochodu i garażu. Na projekty domów jednorodzinnych bez garażu najczęściej decydują się właściciele niedużych działek lub o nietypowym kształcie oraz osoby, które preferują rozwiązanie w postaci garażu wolnostojącego.

Z duchem czasu


Coraz większą popularnością cieszą się także projekty domów nowoczesnych. Jest to z pewnością propozycja dla tych, którzy dotychczasowe mieszkanie w bloku chcą zamienić na dom pełen nowatorskich rozwiązań i w niepowtarzalnym stylu. Projekt takiego domu przewiduje np. duże przeszklenia, elementy ze stali, asymetryczne linie, przestronne tarasy. Nowoczesność oznacza także zastosowanie energooszczędnych rozwiązań oraz nieszkodliwych dla środowiska. Jest to opcja dla osób, które cenią oryginalne i niebanalne budownictwo. Zaleta jest z pewnością to, że nowoczesne domy prezentują się dobrze zarówno na niewielkich działkach, jak i większych i bardziej otwartych. Warte rozważenia, jako rozwiązanie pośrednie, są także te projekty domów jednorodzinnych, które łączy w sobie elementy domów tradycyjnych z nowoczesnymi rozwiązaniami.


Zobacz nasze najnowsze propozycje domów typowych:


projekt domu Reksio N+ <link>

projekt domu Szach N 2G+ <link>

projekt domu Lolek N 2G <link>

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl