Rodzaje i parametry materiałów termoizolacyjnych

 

Dobra izolacja termiczna domu sprzyja przyszłej oszczędności podczas ogrzewania budynku. Zapewnia nam również izolację od upału latem. Jest to szczególnie istotne w domach z poddaszem użytkowym, ponieważ pokrycia dachowe łatwo się nagrzewają. Nie chcielibyśmy przecież aby latem nasze poddasze przypominało saunę. Po zakończeniu budowy i zamieszkaniu w domu nie będzie już raczej możliwości zmiany docieplenia. Dlatego lepiej wybrać materiały o lepszych parametrach, aby potem nie żałować.

 

Mamy bardzo duży wybór materiałów termoizolacyjnych. Od tradycyjnego styropianu począwszy, poprzez polistyren ekstrudowany XPS, wełnę mineralną szklaną lub skalną, keramzyt, płyty PIR, aż do granulatu. Wybierając materiał kierujemy się parametrami takimi jak: współczynnik przewodzenia ciepła, nasiąkliwość oraz ich gęstość odpowiadająca rodzajowi ściany lub konstrukcji, którą chcemy docieplić. Chociaż w projektach domów są założenia odnośnie materiałów do dociepleń, to można je zmieniać na inny rodzaj, o tych samych parametrach.

 

Współczynnik przewodzenia ciepła λ określany jest wzorem W/(mK). Im mniejszą ma wartość tym lepiej. Te z wysokim współczynnikiem nie zapewniają dobrej izolacji i często trzeba wtedy kupić dwa razy więcej materiału i ułożyć go grubiej. Bardziej swoją rolę spełniają, jako izolacja akustyczna ścian działowych.

 

Najpopularniejszym materiałem do termoizolacji ścian jest styropian. Cechuje się małą nasiąkliwością. Jego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,031-0,045 W/(mK). Są one różnej grubości. Niektóre zawierają dodatek grafitowego granulatu, dzięki czemu mają lepsze właściwości termoizolacyjne. W opisie produktu znajdziemy też jego przeznaczenie. Może to być na przykład styropian na podłogi lub do ścian zewnętrznych.

 

Polistyren ekstrudowany XPS (styrodur) Jest znacznie twardszy od zwykłego styropianu. Współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi: 0,034-0,036 W/(mK). Służy głównie do docieplania fundamentów, piwnic, stropodachów i cokołów.

 

Wełna mineralna, w przeciwieństwie do styropianu, jest odporna na ogień. Niestety jest też nasiąkliwa. Ocieplamy nią głównie dachy. Ale także stosuje się ją jako izolację akustyczną ścian działowych oraz sufitów podwieszanych. Wełna mineralna szklana jest łatwiejsza w stosowaniu niż wełna mineralna skalna. Jej zaletą jest to, że jest mniej pyląca, lżejsza i bardziej elastyczna. Ma także lepszy współczynnik przewodzenia ciepła.

 

Coraz popularniejszą metodą docieplania staje się metoda nadmuchowa. Do niej potrzebna jest specjalna maszyna nadmuchowa wypompowująca granulat. Współczynnik przewodzenia ciepła granulatu wynosi: 0,034 do 0,043 W/(m.K).

 

 

Przy wyborze termoizolacji warto radzić się fachowców. Pamiętajmy także, że oszczędność na materiale może się okazać zgubna, gdy weźmiemy pod uwagę przyszłe straty ciepła lub słabą izolację przed mrozem bądź upałem.    

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl