Zabezpieczenie domu przed pożarem

 

Zabezpieczenie domu przed pożaremKupując projekt gotowy, większość z nas nie myśli od razu o tym, jak zabezpieczyć dom przed pożarem. Tym bardziej, że każdy projekt jest tworzony w taki sposób, by dom po wybudowaniu, spełniał pewne wymagania przeciwpożarowe. Natomiast o inne zabezpieczenia, możemy dodatkowo zatroszczyć się sami.

 

Domy projektuje się z uwzględnieniem norm budowlanych, które zabezpieczają nas przed pożarem. Dlatego odbieganie od projektu w czasie robienia instalacji elektrycznej, lub na przykład budowy komina, może być tragiczne w skutkach. Zabezpieczeniem, jest dla nas także obowiązek dokonania odbioru poszczególnych etapów budowlanych i instalacji, przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Jest to ważne, zwłaszcza w wypadku instalacji elektrycznej, ponieważ, jak podają statystyki, większość pożarów domów jednorodzinnych, jest spowodowana wadliwą instalacją elektryczną. W związku z tym należy dopilnować, by osoby uprawnione do odbioru prac instalatorskich, wypełniły swoje obowiązki, a nie tylko podpisały potrzebne dla nas dokumenty.

 

Stosowanie dodatkowych zabezpieczeń przeciwpożarowych, nie uwzględnionych w projekcie nie jest obowiązkiem. Może jednak nam pomóc w bezpiecznym użytkowaniu naszego domu. Co możemy zaliczyć do takich środków bezpieczeństwa?

 

Na pewno będą to czujki dymu. Chociaż same w sobie nie chronią nas przed ogniem, to jednak pomagają we wczesnym wykryciu pożaru. Wczesne wykrycie ognia, umożliwia szybką ewakuację mieszkańców oraz ugaszenie pożaru w momencie, w którym ogień nie zdąży się jeszcze rozprzestrzenić. Takie czujki należy rozmieścić na każdej kondygnacji w domu.

 

Innym środkiem zabezpieczającym przed pożarem, jest montaż drzwi ognioodpornych, pomiędzy kotłownią, a innymi pomieszczeniami domu. Przepisy wymagają zastosowania takich drzwi tylko w wypadku, gdy moc grzewcza kotła wynosi powyżej 25 kW. Nasze domy zwykle wyposażamy jednak w kotły o mniejszej mocy, dlatego kupno drzwi przeciwpożarowych pozostaje kwestią naszego wyboru. Warto jednak to zrobić, bo przecież chodzi o nasze bezpieczeństwo.

 

Kolejnym ważnym zabezpieczeniem, będzie kupno gaśnicy. Jest to bardzo ważne z tego względu, że gaśnice proszkowe, w przeciwieństwie do użycia zwykłej wody, mogą bezpiecznie ugasić pożar instalacji elektrycznej. Gaśnice proszkowe skutecznie gaszą również większość innych materiałów.

 

 

Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny w domu, to warto zainwestować w te dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe. Tym bardziej, że są one stosunkowo niedrogie w porównaniu o szkód, jakie mogą wyniknąć z ich braku.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl