DOM I OGRÓD – przenikanie przestrzeni

 

Wybierając projekt domu jednorodzinnego coraz częściej zwracamy uwagę na sposób przenikania się przestrzeni wnętrza domu z ogrodem. Ważna zaczyna być przestrzeń wokoło, a także jakość i walory estetyczne miejsc znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Doceniamy możliwość otworzenia części wypoczynkowej na ogród.
 

Wejście do budynku jest wizytówką domu. Zastosowanie przeszkleń w przedsionku doświetli hol, a także spotęguje wrażenie otwierania się na przestrzeń ogrodu. Niski podest przed głównym wejściem nada lekkości formie budynku. Tradycyjne rozwiązania takie jak ganek i weranda zadaszone częściowo chronią przed słońcem i deszczem jednocześnie łącząc w sposób naturalny obie przestrzenie wnętrza i zewnętrza. Poprzez zastosowanie ażurowych ścian albo klasycznych słupów po których może piąć się roślinność uzyskujemy efekt łączenia natury z bryłą architektoniczną.
 

 Przeszklenie w jadalni

Efektownym rozwiązaniem jest przeszklenie fragmentu ściany salonu od strony ogrodu. Mogą to być zarówno portfenetry (nieotwierane wysokie okna sięgające do podłogi) bądź też standardowe dające nieco gorszy efekt. Ciekawym rozwiązaniem są także okna umieszczone nisko podłogi. Parapet w tym przypadku może służyć jako siedzisko. Dobrze wyposażyć go w miękkie poduszki, które nadadzą miejscu przytulny charakter. W przypadku zastosowania „przeszklonej ściany” należy pamiętać o użyciu okien o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Do wyboru są najczęściej stosowane okna jednokomorowe i dwukomorowe oraz rzadziej trzykomorowe o zdecydowanie lepszej termoizolacyjności. Przy zastosowaniu przeźroczystych szklanych tafli domownik odnosi wrażenie kontaktu z zielenią i otaczającym krajobrazem. Daje to efekt harmonijnego przenikania przestrzeni.
 

Dobrze jest się zastanowić co bardziej odpowiada naszym preferencjom odpoczynek w cieniu czy pełnym słońcu. Od tego zależeć będzie wybór projektu z podcieniem, pergolą lub niczym nie zadaszonym tarasem. Efekt przenikania wnętrza z ogrodem będzie jednak lepszy gdy zdecydujemy się na zadaszony taras i zadbamy o odgrodzenie go od sąsiada oraz nieatrakcyjnych elementów posesji . W takim przypadku potęguje się wrażenie integrowania części wypoczynkowej z ogrodem, a w wiosenno – letnim okresie powiększa się cześć dzienną.
 

Nie należy zapominać o usytuowanych pomieszczeniach na piętrze, bądź poddaszu. Eleganckim rozwiązaniem są tarasy wychodzące z sypialni. Można wykorzystać część lub cały strop nad garażem. Taki taras można zaaranżować jako mini ogród ustawiając na nim różnej wielkości donice z wiecznie zieloną roślinnością, która może cieszyć oko cały rok. Pomysł zielonego dachu w tym miejscu będzie bardziej efektowny ale droższy i kłopotliwy w utrzymaniu. Ogród na dachu wymaga od domownika sporo zaangażowania. Należy go podlewać, pielęgnować, konserwować i kosić co niesie ze sobą szereg dodatkowych funkcji, które trzeba przewidzieć. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są balkony, z których rozciąga się widok na ogród. Domownik odniesie wrażenie korzystania z przestrzeni bezpiecznej i zacisznej, jeśli balkon bądź taras na poddaszu przysłonimy wysuniętą częścią dachu.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Projekt domu Koralgol II 2G - wizualizacja 1projekt archiwalny
Koralgol II 2G 136,22m2
min. wym. działki:
23,05m x 17,65m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Żwirek - wizualizacja 1projekt archiwalny
Żwirek 98,97m2
min. wym. działki:
19,3m x 18,55m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Reksio 2G - wizualizacja 1
Reksio 2G 114,65m2
min. wym. działki:
22,81m x 17,31m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Wezyr II 2G - wizualizacja 1projekt archiwalny
Wezyr II 2G 141,37m2
min. wym. działki:
23,35m x 17,45m
zapamiętaj
Gotowy projekt domu jednorodzinnego Śnieżka N 2G
Śnieżka N 2G 139,21m2
min. wym. działki:
24,3m x 18,45m
energooszczędne
zapamiętaj
Gotowy projekt domu jednorodzinnego Sindbad N 2G - wizualizacja 1
Sindbad N 2G 132,23m2
min. wym. działki:
23,4m x 17,8m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl