Projekt Maja

 

Projekt typowy MAJA pierwotnie powstał jako domek parterowy z dwu-stanowiskowym garażem. Uznaliśmy, iż tego rodzaju wersja wyjściowa najlepiej będzie się nadawać do dalszych przeróbek i wyłonienia pozostałych wariantów, które będą odpowiadały potrzebom szerszego grona klientów. Autorzy projektu zaplanowali także, aby każda wersja MAI była w jakimś stopniu modułowa i powtarzalna. Pozwoli to przyszłym kupującym łatwiej dostrzec pewne różnice w funkcji i wyglądzie zewnętrznym budynku i co za tym idzie podjąć właściwą decyzję przy zakupie projektu.

Od samego początku autorom bardzo zależało na tym, aby domek ten łączył w sobie prostotę wyglądu, rozwiązań technicznych i funkcjonalnych oraz posiadał znamiona nowoczesnego budynku indywidualnego. Odpadały zatem wszelkie pomysły lokowania kolumn, czterospadowego lub mansardowego dachu, lukarn, zdobień elewacyjnych czy innych klasycznych elementów charakterystycznych dla domków w stylu ‘dworkowym’. Postanowiliśmy, aby budynek miał lapidarny wygląd, dwu-spadowy dach, nie za wysoką elewację parterową, duże okapy i szerokie przeszklenia. Pierwsze szkice wypadły świetnie. Jednak przy budowaniu modelu 3d okazało się, iż dach dwuspadowy przekrywający parter jest trochę ‘za ciężki’. Zapadła szybka decyzja aby rozbić połacie dachu na większą i mniejszą z zachowaniem jednej wspólnej płaszczyzny. Dodatkowo mniejszy dach został przedłużony, tak aby przekrywał powstały na parterze taras. Był to bardzo dobry krok. Dzięki temu uzyskaliśmy optyczne przedłużenie salonu i możliwość aranżacji sporej, zadaszonej przestrzeni na tarasie. Następnie projektanci poświęcili niemało czasu na zrównoważenie wyglądu elewacji budynku z funkcją. Każdy architekt wie, że proces równoważenia normatywnej i wygodnej funkcji obiektu z jego zewnętrzym wyglądem to nie lada wyzwanie. Warto dbać od samego początku o ten ważny szczegół. Udało nam się te kwestie pogodzić z bardzo dobrym wynikiem, co pokazały juz pierwsze robocze wizualizacje.     Najtrudniejszym elementem do rozwiązania w budynku był wysoki komin umiejscowiony na tarasie. Ciężko było zdecydować się na właściwe miejsce dla tak dominującego elementu. Poza tym projektantom zależało aby zainstalowane w kominie kanały dymowe i wentylacyjne obsługiwały jednocześnie 3 kubatury: kuchnię, salon i taras. Zbyt wiele kominów na dachu budynku w różnych, przypadkowych miejscach nie wygląda korzystnie i naraża klienta na wysokie koszty. Postanowiono zatem umiejscowić komin na zewnątrz budynku, na styku ze ścianą zewnętrzną, możliwie jak najbliżej kalenicy. Tego rodzaju zabieg wymagał zastosowania izolowanych termicznie wkładów kominowych, dzięki którym nie będzie dochodziło do przemarzania komina i będzie sprzyjało prawidłowej cyrkulacji powietrza.

O modułowości serii MAJA decyduje: hol, kuchnia, salon, kotłownia, wc i łazienka. W każdym wariancie projektu pomieszczenia te nie ulegają zmianie, poza nieznacznymi modyfikacjami w usytuowaniu łazienki i wc. Część sypialna, dyskretnie ukryta za przesuwnymi drzwiami wychodzącymi z salonu, w zależności od wersji zawiera sypialnie domowników, osobną łazienkę oraz hol ze schodami (dla wersji z poddaszem użytkowym) lub bez. Finalne wersje MAI to parterowa z jednostanowiskowym garażem dla 3-4 osób (MAJA), parterowa z dwustanowiskowym garażem dla 4-5 osób (MAJA 2G), parterowa z garażem jednostanowiskowym, z poddaszem użytkowym dla 4-5 osób (MAJA II) oraz parterowa z garażem dwustanowiskowym dla 4-5 osób (MAJA II 2G). Delikatne zmiany w kolorystyce oraz obecność okien połaciowych pozwolą wnikliwemu obserwatorowi szybko dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami.

Seria projektów MAJA już od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem klientów co nas bardzo cieszy. Liczymy na dalsze zamówienia i grono zadowolonych rodzin, które z całą pewnością odnajdą w tym domku swoje wymarzone miejsce do zamieszkania.

 
Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl