OKNA W PROJEKCIE DOMU

 

OKNA W PROJEKCIE DOMUKiedy wybieramy projekt domu, czy też indywidualnie go tworzymy, należy poświęcić uwagę tematowi okien. Dlaczego zagadnienie to jest istotne już na początku inwestycji?

 

Projekt domu z katalogu będzie zawierał w swojej ofercie już gotowe rozwiązania. Jednak należy pamiętać, że każdy projekt indywidualny czy typowy będzie potrzebował adaptacji do warunków miejscowych. I tak w przypadku projektu indywidualnego zmiany występują bardzo rzadko, ponieważ to inwestor przedstawia swoje upodobania, które są na bieżąco dostosowywane do miejscowych warunków.

 

Jednak w przypadku projektu katalogowego może okazać się, że zmiany wynikają nie tylko z naszej koncepcji, ale z sytuacji występującej na naszej działce np.: nie chcemy okna z widokiem na działkę sąsiada. Kiedy decydujemy się na zmianę wielkości, czy liczby okien można wprowadzić je właśnie na etapie adaptacji projektu. Zmiany muszą być dostosowane do przepisów dotyczących warunków technicznych. Zmniejszając, bądź likwidując niektóre okna w projekcie, być może konieczne będzie powiększenie lub dodanie nowego okna w danym pomieszczeniu. Dokonując takich zmian trzeba uwzględniać wygląd domu i zachowanie jego stylu. Istotna jest informacja, że zmianę wielkości czy decyzję o likwidacji okna architekt może podjąć indywidualnie. Aczkolwiek zmiana szerokości okien wymaga już konsultacji z autorem projektu, ponieważ modyfikacja taka powoduje wydłużenie, bądź skrócenie nadproża okna, a w wypadku okien narożnych poprawek konstrukcyjnych budynku. Zmiany w ilości i wielkości okien mogą być również spowodowane usytuowaniem domu na działce.

 

Projekt domu powinien być dostosowany do kierunków geograficznych. Wskazane jest, aby największe okna znajdowały się na południowej, bądź południowo-zachodniej stronie domu. Dzięki takiemu układowi budynek wypełni się naturalnym światłem, które dodatkowo za darmowo ogrzeje pomieszczenia. Natomiast mniejsze okna, które znajdują się na północnej stronie nie powinny być powiększane, ponieważ im większe okna, tym większe straty energii cieplnej. A co za tym idzie większe koszty ogrzewania w zimie.

 

 

Decydując się na rozmieszczenie i ilość okien w przyszłym domu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, dzięki którym zachowany walory zarówno estetyczne, jak i praktyczne budynku.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu

Imię / Nick / Email
Przepisz zawartość obrazka lub generuj inny obrazek!
Wpisz kod z obrazka:
Twój komentarz: