Międzynarodowe Biennale architektury Kraków 2017

 

Tegoroczne Biennale odbędzie się pod hasłem „Podwórze – pole wyobraźni”. Będzie więc koncentrować się wokół zagadnień związanych z zagospodarowaniem miejskiej przestrzeni publicznej. Impreza jest organizowana przez Miasto Kraków.

Dlaczego taki temat?

Inspiracją do tegorocznego Biennale jest ruch architektoniczny nazywany 'Placemakingiem'. Do jego zainicjowania przyczyniły się badania przeprowadzone w latach 70 XX wieku przez amerykańskiego urbanistę Williama Whyte. Przeprowadził on badania ludzkich zachowań w przestrzeniach zurbanizowanych w Nowym Jorku. Placemaking to nie tylko określone działania, to filozofia pobudzająca sąsiadów, lokalnej społeczności do tworzenia użytecznych, sprzyjających dobremu samopoczuciu miejsc w typowych wnętrzach kwartałów śródmiejskich. Mamy tu na myśli przestrzenie, gdzie jest wielu prywatnych właścicieli i użytkowników. Dotyczy to na przykład przedsiębiorców i mieszkańców różnych pięter w kamienicach, czy sąsiadujących ze sobą budynkach. Takie przestrzenie najczęściej charakteryzują się ogromnym nieładem, są niezadbane, a czasem wręcz zdewastowane. MBA KRK 2017 ma pobudzić i zainspirować Krakowian do współtworzenia śródmiejskich przestrzeni.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie tegorocznego eventu:

Od uczestników Biennale oczekuje się różnych form wypowiedzi, osadzonych w głównym temacie dyskusji, uwzględniającej poniższe zagadnienia:

– Projektowanie miasta, począwszy od mikroskali

– Miasto i jego życie na styku stref prywatnej i społecznej

– Poszukiwanie kształtu drobnych przestrzeni

– Poszukiwanie jedności w wielości przestrzeni.


W programie przewidziano prezentację prac konkursowych. Zorganizowany trzy konkursy, w których można wygrać 50 000 zł, 30 000 zł oraz 20 000zł. Prace można nadsyłać do 04 września 2017 drogą elektroniczną oraz tradycyjną. Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2017 odbędzie się w dniach od 12 – 13 października 2017r. Program można pobrać tutaj.

Słów kilka na temat historii MBA Kraków

MBA w Krakowie jest prawdziwą gratką dla wszystkich osób związanych bezpośrednio z architekturą. Te cyklicznie odbywające się imprezy są okazją do spotkania światowej sławy projektantów, takich jak Frei Otto, Zvi Hecker, Dietmar Eberle, Giovanni Multari czy architekci Herzog & de Meuron. Pierwsza edycja odbyła się w roku 1985 i tak jak każda z kolejnych, stanowiła sposobność do otwartej wymiany pomysłów i doświadczeń dla architektów nie tylko z Krakowa, z Polski, ale z całego świata.

Oficjalna strona internetowa, na których znajdą Państwo więcej informacji: http://mba2017.sarp.krakow.pl .

 
Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl