ORGANICZNE PROJEKTY DOMÓW

 

Organiczny projekt domu
Architektura organiczna. Czy słyszałeś już takie pojęcie? Ten niezwykły trend w projektowaniu domów oraz budynków użyteczności publicznej zaznacza swoje istnienie dopiero od połowy XX wieku. Na czym polega i dlaczego fascynuje?

 

To normalne, że mieszkańcy miast, wielkich aglomeracji, gdy tylko dysponują kilkoma dniami wolnymi, bardzo chętnie szukają ukojenia na łonie przyrody. Dlaczego? Otóż co raz lepiej zdajemy sobie sprawę, że życie w zgodzie z przyrodą sprzyja naszemu samopoczuciu, zdrowiu, szczęściu. Wypoczynek na łonie przyrody szybko regeneruje nasze siły fizyczne, psychiczne oraz emocjonalne. To właśnie ta przemożna chęć ciągłego odczuwania bliskości naturalnego otoczenia zainspirowała niektórych architektów do tworzenia projektów z założenia wtapiających się w środowisko naturalne. Budowania obiektów, które w żaden sposób nie zaburzą równowagi w otaczającym nas naturalnym środowisku – w rzeźbie terenu czy kolorystyce krajobrazu.

 

Rozwiązania zastosowane w bioarchitekturze możliwie najwierniej odwzorowują kształty i procesy występujące w przyrodzie. I w ten sposób powstaje myśl, na przykład o stworzeniu domu, którego bryła do złudzenia przypomina muszlę (Nautilus House zaprojektowany przez Javiera Senosiain), albo domu, który idealnie wkomponowuje się w pejzaż pagórkowatego lasu nad wodospadem (zobacz Fallingwater zaprojektowany przez Franka Lloyd Wright'a) lub budynku sakralnego, wyrastającego niejako z zielonego pagórka (Ołtarz na przełęczy Csíksomlyó, Imre Makovecz). W nurcie architektury organicznej bardzo chętnie stosowane są organiczne kształty, tak by architektura była kształtowana w analogii do natury. Co warto zauważyć bioarchitektura nie dotyczy tylko samej bryły budynku, ale także zastosowanych technologii w użytych instalacjach. Przykładem może być wzorowanie się na kopcach termitów przy projektowaniu naturalnej instalacji wentylacyjnej.

 

Rozwój tego kierunku architektury modernistycznej jest możliwy, dzięki postępowi między innymi w materiałoznawstwie oraz akustyce. Do architektów tworzących w tym nurcie należą między innymi Imre Makovecz, Renzo Piano , Anglii Tim Smit. Ze względu na bardzo wysokie koszty zaprojektowania oraz realizacji, w Polsce znajdujemy niewiele budynków wzniesionych w zgodzie z duchem architektury organicznej.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Jan
2018-02-28 15:02:56
Dom ze zdjęcia jest genialny. Łatwo byłoby go nawet nie zauważyć w lesie :).

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl