TRENDY W BUDOWNICTWIE W ROKU 2017

 

Projekt domu RusałkaTrochę tak jak w modzie czy wnętrzarstwie na przestrzeni lat, czy nawet całych dekad w budownictwie panuje moda, na określone rozwiązania architektoniczne czy technologiczne. Jest to wynikiem nie tylko zmieniających się gustów inwestorów, ale także uwarunkowań krajowych czy nawet ogólnoświatowych.

 

Uwzględniamy koszty budowy i eksploatacji

Jednym z zasadniczych czynników mających niewątpliwie wpływ na trendy w budownictwie jest koszt planowanej inwestycji. Obecnie zauważa się, że klienci wybierają projekty domów o mniejszej powierzchni użytkowej, nie tylko ze względu na niższy koszt budowy, ale także z uwagi na późniejsze koszty ogrzewania budynku. Mniejszy budynek to także mniejsze koszty konserwacji elewacji lub dachu. Ze względu na mniejszy koszt uzyskania określonego metrażu, większość wybiera także projekty domów dwukondygnacyjnych, najczęściej z użytkowym poddaszem. W ofercie naszego biura projektowego dominują projekty domów z funkcjonalnym użytkowym poddaszem.

 

Ekologiczne rozwiązania

W miarę jak wzrasta świadomość w zakresie ochrony środowiska naturalnego coraz większą wagę przykłada się do energooszczędności budynku. Ma to przełożenie także na wybierane przez Polaków projekty domów. Dominuje zwarta bryła budynku, dąży się też często do zmniejszenia powierzchni dachu. Mniej chętnie stosuje się też wykusze, gzymsy, czy tarasy nad pomieszczeniami. Jeśli natomiast się tego typu rozwiązania uwzględnia, na ile to możliwe, likwiduje się mostki cieplne. Minimalizowanie strat ciepła osiąga się nawet poprzez optymalne rozłożenie pomieszczeń wewnątrz budynku.

 

Rozwiązania w zakresie techniki grzewczej

Uwzględniając najnowsze przepisy budowlane oraz kurczące się zasoby paliw kopalnych, chętnie stosuje się rozwiązania pozwalające wykorzystywać zasoby energii odnawialnej. Często inwestorzy decydują się na montaż kolektorów słonecznych (zwłaszcza, gdy dostępne są odpowiednie dotacje). Coraz częściej uwzględnia się w inwestycjach także pompy cieplne. Z uwagi na coraz częstsze alerty dotyczące zanieczyszczenia powietrza smogiem, możemy się spodziewać przepisów obostrzających korzystanie z kotłów na paliwa stałe, a przede wszystkim na węgiel. Tam, gdzie jest to możliwe, najchętniej montuje się gazowe kotły kondensacyjne, gdyż wyróżniają się one znakomitą sprawnością energooszczędnością, a co za tym idzie stosunkowo niską emisją szkodliwych spalin oraz wysoką ekonomicznością użytkowania.

Warto na koniec jednak zaznaczyć, że pomimo tych zaznaczających się trendów w budownictwie, jest także mnóstwo miejsca na indywidualizm.  

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl