Trendy w budownictwie jednorodzinnym 2017

 

Obserwujemy trendy i o nich piszemy. Pod naszą lupę trafiły powtarzające się tendencje z roku 2017. Wiele by o tym pisać wybraliśmy dla was najważniejsze i streszczamy poniżej.


Coraz więcej decydujących się na budowę, chętniej sięga po płaskie dachy (stropodachy) oraz dachy dwuspadowe. Te pierwsze choć mało jeszcze popularne na naszej szerokości geograficznej są od dawna doceniane prze południowców. Dają dodatkową przestrzeń do wykorzystania, którą bezkarnie można zużytkować na fantazyjne tarasy. Poza tym, stropodachy mają wpływ na polepszenie parametrów cieplnych budynku. Ich kształt wymusza, równomierną cyrkulację ciepłego powietrza. Dzięki temu rozchodzi się szybciej i na dłużej pozostawia komfortową temperaturę.


PÓŁNOC - POŁUDNIE

Inspirujemy się nie tylko południowcami ale też naszymi sąsiadami z północy. Styl hygge i skandynawski minimalizm połączony harmonijnie ze środowiskiem to coś na czym chętnie się wzorujemy. Polski stylu w architekturze oryginalnie powinien nawiązywać do dworków i drewnianych chatek. Jednak słaba promocja tych projektów oraz trauma po niezbyt udanych trendach lat 90-tych wpływają na słabnące zainteresowanie takimi projektami.


ŻYĆ SPRYTNIE

Nie boimy się już nowoczesnych domów. Poszukujemy komfortu i chętnie dzielimy się obowiązkami nawet jeśli miałoby to oznaczać przerzucenie ich na technologię. Niezawodność zaawansowanych systemów, które automatyzują naszą codzienność staje się wygodną opcją i wpływa na bezpieczeństwo. Za pomocą pilota czy też smartphone, kontrolujemy ogrzewanie, wentylacje, system alarmowy czy kino domowe. Ekologiczne rozwiązania nie umniejszające na naszym komforcie. Trzeba się jednak liczyć ze sporymi wydatkami na początku, jednak całość zwraca się podczas eksploatacji.


Zmieniamy powoli też podejście do oszklenia domów. Ilość źródeł światła naturalnego znacząco wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie przy takiej ilości pochmurnych dni w roku. Chętnie inwestujmy łamane okna. Przekonujemy się do nich wraz ze wzrostem pozytywnych opinii na temat ich szczelności i solidności. Rzutuje to na propozycjach jakie otrzymujemy w pracowniach architektonicznych, które starają się wyjść naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów.


'CIASNE ALE WŁASNE'

Mniejsze metraże są w modzie. Duże domy mają coraz mniej zwolenników. Zbyt dużo rodzin doświadczyło syndromu 'pustego gniazda' spotęgowanego przez duże puste przestrzenie, trudne do ogrzania. Umożliwia to posiadanie własnego domu również tym z ograniczonymi środkami. Najpopularniejsze metraże to takie do 160 metrów powierzchni używkowej. Trendy zdają się utrzymywać powyższe tendencje a pracownie architektoniczne podchwytują je i wcielają w projekty.


Trendy przenoszą się na oferty, które do nas trafiają. Silny wpływ na to jak się kształtują mają wszelkie zmiany przepisów oraz osobiste preferencje. Chodzi o wybranie takiego zestawu, który będzie nam najbardziej pasował.


 
 

Komentarze do artykułu:

Jan
2018-03-01 18:03:17
Dla mnie duża ilość przeszklenia w domu to podstawa. Oprócz lepszego samopoczucia wart na pewno wspomnieć o tym że jeśli zastosujemy szyby dobrej jakości to na dobrze zaprojektowanych przeszklenia hej można jeszcze zaoszczędzić na ogrzewaniu. Tak mi się wydaje.

Michał
2018-03-03 08:03:46
Też wolałbym budować mały domek. Ale za to sprytnie urządzony 😀

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Typowy projekt domu Koralgol K II - wizualizacja wersja podstawowa1
Koralgol II K 127,6m2
min. wym. działki:
20,85m x 17,65m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Opałek II N - wizualizacja 1
Opałek II N 135,51m2
min. wym. działki:
19,96m x 19,96m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Maja II 2G - wizualizacja 1
Maja II 2G 125,14m2
min. wym. działki:
23,13m x 20,49m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Koralgol - wizualizacja 1
Koralgol 127,6m2
min. wym. działki:
20,85m x 17,65m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Maja 2G - wizualizacja 1
Maja 2G 88,31m2
min. wym. działki:
23,13m x 20,49m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu jednorodzinnego LOLEK N 2G - wizualizacja 2
Lolek N 2G 93,52m2
min. wym. działki:
20,75m x 17,05m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Koralgol 2 N - Dwuspadowy dach, nowoczesna odsłona popularnego projektu domu
Koralgol II N 127,6m2
min. wym. działki:
20,85m x 17,65m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl