WALCZYMY ZE SMOGIEM

 Zima 2016/2017 mija pod znakiem smogu. Niewątpliwie z wielkim zainteresowaniem śledziliśmy wyniki obserwacji stężenia w swoim mieście cząstek stałych występujących w powietrzu. Czy wiesz, że decydując się na określony rodzaj ogrzewania w swoim domu być może przyczyniasz się do powstawania smogu? Warto o tej sprawie pomyśleć już na etapie wyboru projektu domu.

 

Sprawa nie jest błacha. Cząstki stałe oznaczane jako PM10 lub PM2,5 występujące w powietrzu przyczyniają się do poważnych chorób układu oddechowego – choroby płuc, oskrzeli – a nawet w przypadku pyłu PM2,5 chorób układu krwionośnego. A czym tak właściwie jest ten tajemniczy PM? Są to po prostu pozostałości z procesu spalania, czyli to, co wypuszczamy do atmosfery przez komin. W zależności od paliwa, z jakiego korzystamy do ogrzewania naszego domu może to być tlenek węgla, siarkę, metale ciężkie a czasem nawet liczne alergeny. Być może spytasz – ale jaki ma to związek z projektami domów?

 

Sedno problemu

 

Otóż za główną przyczynę smogu uznaje się ogrzewanie w domach jednorodzinnych. Zapewne ze zdziwieniem spytasz – ale przecież to te wielkie fabryki, zakłady produkcyjne wydalają do atmosfery ogromne ilości dymu!? To prawda, niemniej zakłady produkcyjne podlegają ścisłej kontroli między innymi wpływu procesów produkcyjnych na środowisko. Firmy są zobowiązane korzystać z zaawansowanych technologi oczyszczających spaliny. W przeciwieństwie do zakładów produkcyjnych to właśnie urządzenia grzewcze w domach nie podlegają kontroli. Niestety efektem jest spalanie w typowych piecach 'śmieciuchach' praktycznie czego się da. Wiele osób pali więc śmiecie, stare ubrania, odpadki, a nawet buty! A nawet jeśli ktoś pali w piecu dobrej jakości węglem, to i tak znacząco przyczynia się do powstawania smogu w swojej okolicy. Mamy więc bezpośredni wpływ na jakość otaczającego nas powietrza. Możemy zdecydować z jakiego paliwa będziemy korzystać.

 

Jakie ogrzewanie wybrać?

 

Najczystszym rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z odnawialnych źródeł energii takich jak pompa ciepła i kolektory słoneczne. To właśnie dlatego już na wstępie artykułu zasygnalizowaliśmy, żeby zastanowić się nad wyborem ogrzewania jeszcze na etapie wyboru projektu domu. Optymalnym natomiast rozwiązaniem jest zainwestowanie w kondensacyjny kocioł gazowy. Spaliny gazowe z dostępnych paliw kopalnych emitują w spalinach najmniej cząstek stałych. Technika kondensacji zapewnia natomiast niskie zużycie paliwa, co także niweluje emisję spalin do atmosfery.

 

Jako firma od lat projektująca domy jednorodzinne serdecznie zachęcamy naszych inwestorów do stosowania rozwiązań przyjaznych naszemu środowisku!

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz: