ZAHA HADID UPAMIĘTNIONA PRZEZ GOOGLE DOODLE

 

Zaha HadidWidzieliście dzisiejsze Google Doodle? Zastanawiacie się kim była i czym się wsławiła Zaha Hadid? Myślę, że dzisiejszy dzień jest dobrym momentem na przypomnienie sylwetki jednej z najbardziej cenionych kobiet wykonującej zawód architekta.

 

31 maja trzynaście lat temu Zaha Hadid dostała Nagrodę Pritzkera – prestiżową nagrodę, po raz pierwszy przyznana kobiecie. Rok wcześniej zdobyła nagrodę Miesa van der Rohe. Czym wyróżniała się Zaha? Na blogu publikowaliśmy już informacje na temat jej działalności. Dzisiaj pokrótce przypomnimy jej sylwetkę architekta.

 

„Zaha Hadid urodziła się w Bagdadzie w 1950 roku. Studiowała matematykę na American University of Beirut w Libanie. Po ukończeniu studiów w 1972 roku wyjechała do Londynu, aby rozpocząć kolejne – tym razem architektoniczne w Architectural Acsociation. Po obronie pracy dyplomowej, za którą w 1977 roku otrzymała nagrodę, rozpoczęła pracę w awangardowym Office for Metropolitan Architecture. Tak jak jej współpracownicy z OMA, Rem Koolhaas i Elia Zanghelis, Hadid wykładała potem w Architectural Association. Pod koniec lat 70. prowadziła już tam własną pracownię.”

 

skocznia narciarska w Bergisel w Innsbrucku

„Zwielokrotnienie znaczeń i interpretacji to jedna z ważniejszych cech prac Zahy Hadid. Jeżeli uznamy, że charakterystyczną cechą współczesnej rzeczywistości jest brak stałych punktów odniesienia lub raczej ich wielość, niestałość i subiektywność, to bez trudu odnajdziemy w architekturze Zahy Hadid tego odbicie. Jej szkice trudno zinterpretować jako przedstawienia architektoniczne, widać natomiast silną potrzebę ekspresji, wprowadzenia dynamiki. Silne pociągnięcia ołówka mocno podkreślają znaczenie ruchu, nachodzące na siebie formy i krzyżujące się pod różnymi kątami proste dynamizują obraz, poruszając statykę papieru. Od szkicu do realizacji prowadzi wprawdzie długa droga, warto jednak zatrzymać się na jej końcu i zobaczyć jak seria szybkich pociągnięć ołówka na serwetce przeobraża się w budowlę z betonu i stali.”

 

przystanek tramwajowy w Strasburgu

 

Centrum Heydara Alijewa w Baku

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz: