Balkony i tarasy w domach jednorodzinnych

 

Balkon w projekcie domu

Niejeden inwestor marzy o domu z balkonem, a najlepiej z obszernym tarasem. W wyobraźni widzi praktyczne zastosowanie tych elementów budynku, począwszy od strony wypoczynkowej po dekoracyjną. Co więcej, dla większości osób poszukujących wymarzonego projektu domu obecność balkonu(-ów) lub tarasu stanowi element decydujący przy jego wyborze. Jak to wygląda od strony praktycznej?
 

Balkon podnosi wartość estetyczną całej bryły, choć to raczej kwestia gustu. Okno balkonowe daje więcej światła. Alternatywą jest okno balkonowe z portfonetrą. Balkon często stanowi zadaszenie wejścia do budynku lub tarasu ogrodowego. Szczególnie panie lubią dekorować balkony kwiatami. Również pralnia na ogół znajduje się na piętrze, więc balkon pełni rolę suszarni. Uciążliwe może być odśnieżanie balkonów w zimie.
 

Bardziej praktyczny od strony spędzania czasu wydaje się taras, np. nad garażem (projekt Miki II). Można go ciekawie zagospodarować i cieszyć się wypoczynkiem, np. czytając książkę. Jednak posiadanie takiego tarasu najbardziej sprawdza się przy małych działkach. Mając większy teren wokół domu, zdecydowanie bardziej praktyczny jest taras od strony ogrodu, przeważnie jako wyjście z salonu. Planując przyjęcia czy poczęstunki, mało kto będzie organizował wszystko na niewielkim tarasie z poziomu piętra, mając do dyspozycji taras i ogród na parterze. Decydując się na taras z poziomu piętra, warto postarać się, by był on dość obszerny i posiadał wyjście z części ogólnodostępnej, np. z antresoli lub holu.
 

Praktyka pokazuje, że balkony czy tarasy w domach jednorodzinnych najbardziej cenią panie. Przy wyborze projektu, poza indywidualnymi potrzebami i gustem użytkowników, należy zwrócić uwagę m. in. na otoczenie sąsiednich budynków, wielkość działki oraz jakiemu celowi ma służyć.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl