Okna połaciowe czy lukarna – co wybrać?

 

Każdy inwestor staje przed decyzją już na etapie wyboru projektu: czy na poddaszu zdecydować się na okna dachowe czy lukarny? Co prawda wiele projektów gotowych zawiera oba rozwiązania, jednak istnieje mnóstwo projektów bardzo podobnych do siebie, dających możliwość wyboru interesującej nas wersji. Poza tym niektórych inwestorów bardziej przekonuje cena wykonania, niż wygląd czy nawet kwestie użytkowe. Powyższą decyzję należy podjąć na etapie wyboru projektu lub przed naniesieniem ostatecznych poprawek, ponieważ sposób oświetlenia poddasza jest określony w projekcie i późniejsze jego zmiany wymagają znacznych zmian w projekcie (np. zmienią się parametry budynku) i ponownego uzyskania pozwolenia na budowę.

Okna dachowe – przepuszczają zdecydowanie więcej światła niż okna w lukarnie, oczywiście o podobnej wielkości. Okna połaciowe są stosunkowo proste w montażu . Mocuje się je między krokwiami, więc na etapie stawiania więźby dachowej należy ostatecznie uwzględnić wielkość okna. Można je montować w różnych miejscach na dachu, co pozwala na lepsze doświetlenie poddasza. Jednak należy przy tym pamiętać o wyglądzie, estetyce i właściwym porządku na elewacji. Ponieważ okna połaciowe nie wymagają zmian w konstrukcji dachowej, można je montować w już istniejącym budynku. Montaż okna połaciowego jest zdecydowanie mniejszym wydatkiem niż budowa lukarny. Z drugiej strony warto pamiętać, iż okno dachowe może przysparzać problemów w zimie – trzeba je odśnieżać, a w czasie deszczu nie można sobie pozwolić na przewietrzenie mieszkania.

Lukarny – oczywiste jest, że lukarna jest niezwykle ozdobnym elementem domu i ma decydujący wpływ na wygląd całego budynku. Wiele osób decyduje się na taki sposób oświetlenia poddasza ze względów praktycznych i estetycznych. Aby lukarna spełniała swoje zadanie, warto pamiętać o pewnych zasadach: większa lukarna = większa wygoda w użytkowaniu, kąt nachylenia połaci dachowych lukarny powinien harmonizować z całą bryłą budynku, podobnie wysokość ścianki kolankowej (wartości poniżej 0,9-1,0m są niepraktyczne). Zdecydowaną zaletą lukarny jest fakt, iż powiększa przestrzeń użytkową poddasza. Z drugiej strony wykonanie lukarny wymaga większego nakładu czasu i nieznacznie zwiększa koszty (w stosunku do kosztu całej inwestycji).

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Mike
2012-03-28 12:03:51
Bardzo praktyczna jest ta my??l o od??nie??aniu okna dachowego. Faktycznie mo??e to stanowi? pewien problem.

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl