Dach płaski czy spadzisty?

 

Dach w projekcie domu

Wybór odpowiedniego projektu domu to duże wyzwanie. Poza walorami estetycznymi - bryłą domu i rozkładem pomieszczeń - ważny jest wybór odpowiedniego dachu. W dzisiejszym poście kilka słów na temat rodzajów dachu i możliwości ich zastosowania w naszych warunkach klimatycznych. Wspomnimy też, co wziąć pod uwagę przy wyborze takiego dachu.

 

 

Co na to gmina czyli plan zagospodarowania przestrzennego

Mogłoby się wydawać, że skoro działka jest naszą własnością, możemy na niej wybudować dom jaki tylko nam się podoba. Niestety nie jest to do końca prawda. Wszystko zależy od warunków zagospodarowania przestrzennego jakie zostały ustalone w gminie. Co ciekawe, często w miastach czy miejscowościach wypoczynkowych dokładnie określone jest jak ma wyglądać dom - chociażby jaki dach ma go pokrywać. W Polsce takie obostrzenia możemy spotkać np. w Zakopanem. Dokładnie określono w warunkach zabudowy jaka część działki musi być biologicznie czynna czyli nie może być zabudowana, jaką szerokość powinna mieć ściana frontowa i jaką geometrię powinien mieć dach.

 

Dach płaski

Śmiało można przyznać, że na rodzaj dachu duży wpływ mają warunki atmosferyczne. W polskich warunkach dachy płaskie są mało bezpieczne. Dlaczego? Jest to uwarunkowane głównie tym, że takie dachy uniemożliwiają swobodne spływanie wody i zsuwanie się zalegającego śniegu. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne panujące w naszym kraju, takie sytuacje mogą niekorzystnie wpływać na stan całego budynku i na jego zagrożenie wilgocią. Dach płaski jest także droższy w wykonaniu. Wiele osób na pewno zapyta dlaczego. Otóż wszystko rozbija się o odpowiednią izolację cieplną dachu. Ponieważ taki dach wykonany jest bezpośrednio na stropie, konieczne jest dobre zaizolowanie go. Tak wykonany dach jest narażony także na bardzo duże różnice temperatur, jest do najbardziej zauważalne w zimie. Dach w czasie dnia, na słońcu nagrzewa się do dodatnich, często wysokich temperatur, żeby wieczorem spaść czasem nawet kilkanaście stopni poniżej zera. Dlatego decydując się na dom z takim dachem trzeba liczyć się, z częstszymi przeglądami stanu połaci dachowej niż w przypadku dachu spadzistego.

 

Czy zatem dach płaski ma jakieś zalety? Zdecydowanie tak. Po pierwsze tańsze jest jego pokrycie do których można zastosować np. tradycyjną papę bitumiczną. Ponadto taki dach daje nam możliwość posiadania dodatkowego miejsca do wypoczynku. Wiele osób decydujących się na płaski dach aranżuje na nim taras lub ogród. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które mają małą działkę a chcą postawić większy dom. Dzięki stworzeniu na dachu ogrodu, tzw. zielonego dachu budynku, zyskujemy dodatkową wolną przestrzeń biologiczną. W niektórych przypadkach jest to jedyne wyjście, aby otrzymać pozwolenie na budowę domu. Poza tym taki dach jest mniej narażony na gwałtowne wiatry, które mogłyby uszkodzić jego strukturę.

 

 

Dach dwuspadowy i czterospadowy

Dach dwuspadowy to opcja, która najczęściej występuje w projektach domów jednorodzinnych. Najlepszym dachem biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne jest dach o nachyleniu 35-45 stopni. Poza walorami estetycznymi, takie nachylenie dachu sprawia, że woda jest z niego bardzo szybko odprowadzana, nie gromadzą się na nim też żadne liście ani gałęzie. Ponadto ograniczona jest liczba skosów na poddaszu a co za tym idzie istnieje możliwość powiększenia metrażu mieszkania o dodatkowe pomieszczenia.

 

 

Drugim, także bardzo popularnym dachem jest dach czterospadowy. Idealnie wygląda na domach parterowych, dodaje im uroku i charakterystycznego wyglądu. Rzadziej stosowany jest na domach z poddaszem użytkowym ze względu na ograniczenie powierzchni użytkowej poddasza. Przy dachu kopertowym czyli czterospadowym występuje więcej skosów dlatego jego montaż w takim domu często okazuje się mniej praktyczny. Podobnie jak w przypadku dachu dwuspadowego z takiego dachu szybko spływa woda i nie zalega na nim śniegu. Kłopotliwe okazuje się jednak przemieszczanie po nim w celu chociażby sprawdzenia kondycji połaci dachowej. Jednak jest estetyka najczęściej przykrywa wszystkie tego typu wady.  

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl