Dom podpiwniczony czy nie

 

Kwestia podpiwniczenia to jedna z istotniejszych podczas wyboru projektu domu. Większość projektów domów nie przewiduje piwnicy czyli budowania w głąb ziemi. Kiedy jednak warto zdecydować się na piwnicę a kiedy lepiej z niej zrezygnować?

 

Kiedy wybudować piwnicę

Jeszcze kilkanaście lat temu, piwnice budowano ponieważ budynek był stawiany kilka centymetrów nad poziomem gruntu. Powodowało to, że pod podłogą zostawała wolna przestrzeń, które każdy chciał wykorzystać. Teraz, kiedy technologia pozwala na solidne zaizolowanie fundamentów, domy można stawiać praktycznie na poziomie gruntu, bez obawy o zamakanie, nawet w przypadku bardzo chłonnych materiałów, np. pustaka. Kiedy jednak warto zdecydować się na wybudowanie piwnicy?

 

W niektórych gminach, przepisy nakładają obowiązek pozostawienia bardzo dużej części działki biologicznie czynnej. W niektórych miejscach w naszym kraju, konieczne jest zostawienie nawet 60% działki biologicznie czynnej. Oznacza to, że na tej powierzchni nie może zostać nic wybudowane. Dokładając do tego działkę o małej powierzchni możemy mieć kłopot. W takiej sytuacji ratunkiem może okazać się poddasze i właśnie piwnica. Żeby nie tracić cennego miejsca na poziomach ponad gruntem, warto w piwnicy urządzić suszarnie, pralnie czy kotłownie. Jeśli pozwalają nam na to warunki możemy tam też zaplanować np. sypialnię dla gości. W niektórych przypadkach, po konsultacjach z architektem, może się okazać, że możliwe będzie wybudowanie garażu w podpiwniczeniu. Kiedy jeszcze piwnica będzie dobrym rozwiązaniem?

Na pewno wtedy, gdy warunki zabudowy ograniczają wysokość budynku. W niektórych przypadkach może się okazać, że w takim miejscu niemożliwe jest postawienie domu z poddaszem użytkowym. Wtedy - podobnie jak w przypadku malej działki - zbawieniem może okazać się podpiwniczenie.

 

Zbędna piwnica

Mimo wszelkich zalet, jakie ma posiadanie piwnicy, jak już wspomnieliśmy większość projektów domów nie przewiduje takiego rozwiązania. Głównym czynnikiem są koszty. Wybudowanie piwnicy znacznie podnosi koszty inwestycji, co często odstrasza inwestorów od tego rozwiązania. Ponadto zmieniło się przeznaczenie piwnic - kiedyś w nich tworzyło się oddzielne pomieszczenie pod kotłownię, a także miejsce na opał. Dzisiaj większość domów opalana jest gazem przez co nie ma konieczności posiadania dodatkowego miejsca na opał. Poza tym drastycznie zmieniły się rozmiary kotłów CO - teraz są to niewielkie urządzenia, które często można zamontować nawet w kuchni. Większe modele wymagają pomieszczeń o kubaturze ok 8m3 przez co spokojnie mogą zostać zamontowane chociażby w łazience.

 

Nasze mamy i babcie często w piwnicach chowały przetwory. Dzisiaj panie domu wolą praktyczniejsze rozwiązania - lokują spiżarnie w garażu czy pomieszczeniu przyległym do kuchni, dlatego i ta funkcjonalność piwnicy przestaje być potrzebna.

 

Podsumowując, warto przeanalizować nasze warunki finansowe i obostrzenia prawne zanim podejmiemy decyzję odnośnie podpiwniczenia budynku. Zawsze wybierajmy opcję, która będzie dla nas najwygodniejsza- w końcu to my mamy być zadowoleni. 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl