DACHOWE OBRÓBKI BLACHARSKIE

 

Wykończenie dachuDachowe obróbki blacharskie to forma wykończenia dachu, zabezpieczającą przed naciekami wody. Ich dokładne i fachowe wykonanie jest niezwykle ważne. Nawet przy drobnych niedopatrzeniach, mogą powstać zacieki na ścianach szczytowych. Natomiast wskutek nieprawidłowego wykonania obróbek przy kominie, często następuje naciek wody na poddasze oraz ściany przylegające do komina.

 

Obróbki blacharskie wykonuje się głównie przy krawędzi dolnej połaci dachowej (okap), w szczytach oraz wokół kominów. W przypadku dachów wielospadowych stosuje się je także w tzw. koszach, czyli zagłębieniach pomiędzy kolejnymi płaszczyznami dachu. Można kupić gotowe elementy do takich obróbek, lub zlecić je do wykonania dekarzom. Ich montażem zajmuje się zwykle ta sama ekipa, która wykonała całe pokrycie dachowe. Ten etap prac należy wykonać ze szczególna starannością, dlatego pośpiech nie będzie tu wskazany.

 

Obróbka okapu. Stosuje się ją na krawędzi dolanej dachu, w celu skierowania spływającej wody do rynien. Zwykle składa się ona z pasu nadrynnowego i podrynnowego. Blachę taką zakłada się w taki sposób, by mogła po niej spływać również skroplina, tworząca się w przestrzeni między pokryciem dachowym, a folią paroizolacyjną.

 

Obróbka szczytu. Szczyty dachu wykańcza się obróbką blacharską zwaną wiatrownicą. Zabezpiecza ona przed podwiewaniem i nacinaniem wody w czasie deszczu. Natomiast dwie krawędzie dachu tworzące szczyt zabezpiecza się obróbką, o nazwie kalenica. W wypadku dachu krytego dachówką ceramiczną, stosuje się dachówki szczytowe.

 

Obróbka komina. W tym miejscu trzeba szczególnej staranności, by zabezpieczyć nie tylko obwód komina ale również wgłębienia powstałe na spoinach. Na dolnej części zwykle mocuje się dobrze przylegająca taśmę aluminiowa bądź ołowianą. Dzięki swej elastyczności dopasowuje się do kształtu komina i blachy. Na wierzchu wykonuje się kołnierz z blachy. Dodatkowo, wszelkie szczeliny skleja się silikonem dekarskim.

 

Te oraz inne elementy blacharskich obróbek dachowych, stanowią zabezpieczenie przed wszelkimi naciekami zarówno z deszczu, jak i ze skroplin powstających przy zmianach temperatury. Warto więc zwracać uwagę na to, by ten etap pracy został wykonany dokładnie.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl