NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE POPEŁNIANE W CZASIE BUDOWY DOMU

 
Kupno odpowiedniej działki i projektu domu to dopiero początek naszej drogi do wymarzonego, własnego domu. Chociaż w naszych czasach domy powstają dużo szybciej niż kiedyś i są budowane znacznie nowocześniejszymi technikami, to jednak fachowcy wciąż popełniają błędy. Niektóre z nich da się naprawić, a z innymi pozostaje nam się pogodzić.

 

Jak w takim razie uniknąć błędów w czasie budowy? Po pierwsze musimy odpowiednio dobrać fachowców do poszczególnych etapów prac, lub wynająć ekipę, która pokieruje całą budową. Powinniśmy też dowiedzieć się, na które etapy budowy zwrócić szczególną uwagę i potem dopilnować, by nie popełniono tam błędów. Co w takim razie należy skontrolować?

 

Zacznijmy od fundamentów. Częstym błędem, jest tutaj źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa. Skutek jest taki, że chłoną one wilgoć z ziemi, która przedostaje się następnie na ściany piwnicy, oraz na posadzkę na parteru. Skutecznie może przed tym zabezpieczyć jedynie dobra izolacja pozioma i pionowa. Należy zwracać uwagę, czy jest ona równomiernie rozłożona i nie ma przerw między kawałkami izolacji.

 

Kolejny poważny błąd budowlany, to krzywe ściany. To prawda, że niektórzy fachowcy, mogą nas przekonywać, że surowy mur będzie pokryty tynkiem i to zniweluje nierówności. Jednak należy pamiętać o tym, że aby wyrównać krzywizny trzeba zużyć więcej tynku lub innych materiałów wykończeniowych. Poza tym brygady poprawiające po nierzetelnych fachowcach, będą musiały dłużej pracować i koszty robocizny wzrosną.

 

Ważnym elementem domu są także stropy. W zależności od jego rodzaju, należy użyć wystarczająco dużo zbrojenia oraz wylać odpowiednią, zgodną z projektem warstwę żelbetonu. Dobieganie od projektu na tym etapie skutkuje tym, że powstają pęknięcia. W najgorszym wypadku, taki strop w ogóle nie przejdzie odbioru budowlanego i będzie trzeba go poprawiać.

 

Ostatnim elementem, w którym najczęściej popełnia się błędy budowlane, jest dach. Chodzi jednak głównie o źle wykonane obróbki blacharskie. Na tym końcowym etapie, fachowcy zwykle śpieszą się, żeby szybciej skończyć i odebrać pieniądze, za wykonanie całego dachu. Jednak trzeba pamiętać, że ten etap wymaga dużej staranności wykonania. Niedokładne obróbki blacharskie, to późniejsze zacieki na ścianach wewnątrz i zewnątrz domu.

 

Mając wiedzę na temat tych oraz innych możliwych błędów na budowie, będziemy mogli w porę im zapobiec. Dzięki temu nasz dom będzie wykonany zgodnie z projektem i bez ponoszenia dodatkowych kosztów na poprawki.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl