Dlaczego warto wybudować własny dom? Część I

 

Budowa własnego domu

 


Mieszkanie w bloku czy własny dom? Pytanie to zadaje sobie na pewno każdy kto planuje w przyszłości zamieszkać na swoim. Mieszkanie w bloku ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony jest to wygodne rozwiązanie: blisko do pracy, sklepu, szkoły, nie trzeba martwić się o wywóz śmieci, odśnieżanie, niektóre rodzaje napraw objęte gwarancją dewelopera. W ścisłym sąsiedztwie innych osób można też czuć się bezpieczniej, zwłaszcza gdy można liczyć na pomoc i wsparcie zaprzyjaźnionego sąsiada. Ale życie w bloku ma też swoje minusy: mniej przestrzeni, większe respektowanie prawa innych lokatorów do ciszy i komfortu, czasami problem ze znalezieniem miejsca postojowego dla naszego samochodu i na pewno wiele innych. Dlatego też niektórzy wolą mieszkać na swoim z dala od miasta, na własnej działce, w wymarzonym domu. Rozważmy plusy i minusy budowy domu oraz przyszłego mieszkania w nim.

Nie ma co ukrywać. Budowa będzie nas sporo kosztowała, zarówno pieniędzy jak i czasu oraz cierpliwości. W zależności od tego jak planujemy sfinansować swoje przedsięwzięcie mogą nas czekać długie lata spłacania dużego kredytu. Gdy już zamieszkamy w domu, musimy liczyć się z większymi kosztami utrzymania. Dlatego już od samego początku trzeba wszystko skrupulatnie zaplanować, aby udało się zakończyć budowę z sukcesem. Budowa, której nie można ukończyć, bo źle obliczono koszty, to katastrofa. Wykończony i zamieszkany dom, nawet nieduży i skromny, to życiowy sukces.
Budowanie wymaga nie tylko pieniędzy, ale też i czasu. To wysiłek, na który składają się starania całej rodziny. Często trzeba rezygnować z wypoczynku, poświęcać wolne chwile na planowanie, organizację, urlop spędzać na nadzorowaniu robót lub wręcz pracy własnej. Chociaż coraz mniej osób buduje tzw. Metodą gospodarczą, na pewno zaangażowanie inwestora pomaga zmniejszyć koszta i dopilnować jakości prac. Najczęściej okazuje się, że czas budowy domu to niezwykle intensywny i pracowity okres w życiu. Ale też dla bardzo wielu osób to także wspaniałe, wywołujące ogromne emocje i satysfakcjonujące doświadczenie. Warto posłuchać tych, którzy już wybudowali i mają ten czas za sobą. Najczęściej opowiadają o tym okresie z iskrą w oku. Zaangażowanie przyniesie wam nie tylko wymierne korzyści. Bardzo wiele się nauczycie, będziecie się sprawdzać w nowych rolach, być może odkryjecie drzemiące w was umiejętności i pokłady energii, które was zadziwią.

Inwestowanie we własny dom dlatego jest tak emocjonujące, gdyż w gruncie rzeczy stanowi działalność twórczą. Była pusta działka, jest dom. Od was zależy jaki. Podejmujecie wszystkie decyzje, od samego początku przy projektowaniu czy wprowadzaniu zmian do projektu typowego aż po prace wykończeniowe. Na każdym etapie kierujecie się swoimi upodobaniami. Macie szansę na realizację marzeń, nawet zupełnie indywidualnych i nietypowych. Dzięki wam powstaje coś nowego, wyjątkowego i niepowtarzalnego – wasza wymarzona przestrzeń. Wzniesiony dom będzie waszym dziełem. Nie ma dwóch takich samych domów, choćby były budowane wg tego samego projektu. Na każdym z nich odciska się charakter jego właścicieli.

Wielkim plusem dla entuzjastów mieszkania w domu jest fakt, iż nie muszą dzielić swojego terenu z niemiłym sąsiadem, nie są narażeni na cudze hałasy i słuchanie odgłosów życia w bloku. Mieszkańcy bloków nie mają pod tym względem zbyt wielkiego wyboru. Jeśli decydujecie się na budowę domu, a mieszkaliście do tej pory w bloku, czeka was praktycznie kompletna zmiana warunków życia. Nie musicie się zamykać w czterech ścianach żeby być u siebie. Będzie was cieszył widok ogrodu i drzew, które własnoręcznie posadzicie. Wasze dzieci będą dysponowały wyłącznym miejscem do zabaw, gry w piłkę. Możecie sprawić sobie nawet w przyszłości własny basen czy inne komfortowe rozwiązania umilające wam czas. Pod tym względem nawet nieduży dom zapewnia luksus nie znany lokatorom mieszkań. Podsumowując, warto pamiętać: możliwość spędzania czasu przed domem, korzystania z ogrodu, powiększenia i wzbogacenia w ten sposób przestrzeni do życia jest jedną z najważniejszych korzyści posiadania domu. W kolejnym artykule przybliżymy kwestie dotyczące strony finansowej budowania własnego domu.

 
Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl