Analiza transportu ciepła w bryle budynku czyli termowizja w praktyce

 

Badanie termowizyjne budynkuRozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie pomiarów termowizyjnych czyli badań w podczerwieni. Polegają one na rejestrowaniu przez kamerę termowizyjną promieniowania podczerwonego emitowanego przez badany obiekt. Efektem takiego badanie jest termograf. Jest to obraz cieplny pokazujący rozkład temperatur w postaci mapy. W przeciwieństwie do punktowego pomiaru temperatury np. za pomocą pirometru, kamera termowizyjna rejestruje rozkład temperatury w wielu punktach na raz. Dzięki temu otrzymujemy dokładniejszy wynik badania, uwzględniający rozkład temperatury na całej badanej płaszczyźnie

Badania tego rodzaju zyskują ostatnio coraz większą popularność. Cechują się łatwością wykonania, dużą precyzyjnością i wydajnością. Nowoczesne kamery termowizyjne pozwalają na wykonywanie badań w różnych warunkach i pod różnymi kątami. Są lekkie i ergonomiczne przez co są bardziej przyjazne dla ich użytkowników. Pozwalają w łatwy sposób określić wady występujące w strukturze muru oraz jego termoizolacji, zlokalizować mostki termiczne, a także miejsca zagrożone powstawaniem zawilgoceń czy zagrzybień. Dzięki niemu możliwe jest też sprawdzenie poprawności montażu stolarki okiennej i drzwiowej.

Ten rodzaj badań może być stosowany do oceny stanu nowo powstałego budynku lub obiektu w którym dokonano modernizacji termoizolacji. Możliwe jest także dokonanie oceny, w jakim stopniu już istniejący budynek wymaga remontu. Przy uwzględnieniu odpowiednich warunków pogodowych badania można wykonywać zarówno w środku budynku, jak i na zewnątrz. Zaletą tego typu badań, jest fakt, że są one bezdotykowe i nieinwazyjne, dlatego też mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w badaniu obiektów nowo powstałych, jak i obiektów zabytkowych.

 
Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl