Dom bez grzejników

 

Coraz większą popularność zyskują projekty domów, w których system centralnego ogrzewania, zaplanowany jest tylko w podłodze. Chodzi o tak zwane ogrzewanie podłogowe. Czy jest to dobrym rozwiązaniem? I jak zrobić taką instalacje?

Ważnym argumentem przemawiającym za założeniem instalacji ogrzewania podłogowego, jest lepsze wykorzystanie powierzchni domu. Przy podłogówce, nie musimy zostawiać miejsca na grzejniki oraz przestrzeni przed nimi (grzejników nie powinno zastawiać się meblami).

 

Kolejny plus, to równomierne rozprzestrzenianie się ciepła w całym pomieszczeniu. Grzejniki działają na zasadzie konwekcji, czyli unoszenia się ciepłego powietrza. Natomiast ogrzewanie za pomocą rur rozmieszczonych w podłodze rozchodzi się przede wszystkim, na zasadzie promieniowania, które równomiernie ogrzewa podłogę, ściany, meble i ludzi znajdujących się w pomieszczeniu.

 

Komfort cieplny przy ogrzewaniu podłogowym uzyskuje się przy niższych temperaturach, niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Ponieważ najcieplej jest przy stopach, a chłodniej przy głowie, w pomieszczeniu takim, możemy mieć o 2 stopnie mniej niż w domach, tradycyjnie ogrzewanych grzejnikami. Również temperaturę powierzchni grzewczych mamy w tym wypadku niższą.

 

Instalacja ogrzewania podłogowego nagrzewa się wolniej. Dlatego rozpoczynając sezon grzewczy musimy najpierw liczy się z tym, że rozgrzanie zimnej powierzchni podłogi potrwa dłużej. Dopiero później, przy regularnym paleniu, proces ten przebiega znacznie szybciej. Chociaż nagrzanie powierzchni przebiega dłużej niż nagrzanie grzejników, to trzeba pamiętać też, że podłogówka znacznie dłużej utrzyma to ciepło.

 

Instalacja ogrzewania podłogowego jest około 30 % droższa, niż tradycyjne instalacje wodno-grzewcze. Poza tym znacznie lepiej ją zrobić na etapie budowy domu, ponieważ wszystkie rurki trzeba rozprowadzić równomiernie w podłodze. W wypadku domów już istniejących wiązałoby się to z dewastacją już istniejących podług i stropów lub zrobieniem dodatkowych wylewek, które spowodowałyby obniżenie wysokości pomieszczeń. Jeśli więc decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, to raczej zróbmy to na etapie projektu.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Krzysztoff
2018-01-23 09:01:56
Ja w swoim domu postawiłem na okna PCV pasywne. Minęły 3 sezony i okna nie tracą właściwości, nie odbarwiają się i sprawdzają się w 100% dobrze :) Nowoczesne rozwiązania są chyba obecnie najlepsze.

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl