Dom z garażem czy garaż wolnostojący?

 
Większość domów w Polsce jest budowanych razem z garażem. Tą tendencję widać w ofercie gotowych projektów domów pracowni projektowych. Z wielu względów jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale ma także swoje wady. Również budowa garażu osobno ma wady i zalety. Zanim zdecydujemy, która opcja jest dla nas lepsza najpierw zapoznajmy się z plusami i minusami obydwu opcji.

Dom z garażem

Najważniejszym argumentem przemawiającym za kupnem projektu domu połączonego z garażem, jest komfort wsiadania i wysiadania z samochodu bez konieczności wychodzenia z domu. Szczególnie sprawdza się to w czasie deszczu lub w porze zimowej. Samochód jest także dzięki temu utrzymany w większej czystości, ponieważ wchodzimy do niego z suchymi butami. Instalacja elektryczna i ogrzewanie w takim garażu jest częścią całego domu. Oszczędzamy więc na specjalnym doprowadzaniu tych mediów do garażu.

Wadą domów z wbudowanym garażem jest na pewno zabranie sporej powierzchni z całego domu. Tym bardziej jeśli zdecydowaliśmy się na duży garaż, mogący pomieścić dwa auta. Kolejna sprawa, to estetyka całego budynku. Garaż niestety nie upiększa naszego domu. Szerokie bramy garażowe i podjazdy nie są ozdobnymi elementami, służą raczej praktycznym celom. W garażu zbudowanym przy domu trzeba również zadbać o pewne normy bezpieczeństwa. Na przykład dobrą wentylację, zapobiegającą przedostawaniu się spalin do wnętrza domu, drzwi ognioodporne itp..

 

Garaż wybudowany osobno

Plus posiadania osobnego garażu, to niewątpliwie zgrabniejsza bryła całego domu i większa powierzchnia mieszkalna. Kolejny argument przemawiający za takim pomysłem, to możliwość wykonania garażu ze znacznie tańszych materiałów, bez konieczności docieplania go. Może to być na przykład zwykły blaszak. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy chcemy w garażu majsterkować, wtedy lepiej jest dociągnąć jakieś ogrzewanie i zrobić dobrą izolację termiczną. W tej chwili, według prawa budowlanego, garaż lub budynek gospodarczy, o powierzchni do 35m2, można postawić bez pozwolenia na budowę. Konieczne jest jedynie zgłoszenie zamiaru budowy do starostwa.

Wadą natomiast jest konieczność pokonywania kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów z garażu do domu, zwłaszcza, gdy pogoda nam nie sprzyja. Poza tym osobny budynek, to dodatkowe miejsce zajęte na działce. Jeśli działka jest mała, to lepiej w takim wypadku zdecydować się na projekt domu z wbudowanym garażem.    

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl