Dom letniskowy

 

Mieszkając w mieście w bloku, często marzymy o własnym domu na wsi. Jednak nieraz praca lub inne okoliczności sprawiają, że realizacja marzeń nie jest możliwa. Dobrym rozwiązaniem może się okazać domek letniskowy w jakimś urokliwym miejscu, blisko natury. Co warto wiedzieć o projektach domów letniskowych? Z czym się wiąże budowa takiego domku?


Dom letniskowy - projekty domów Dominanta 

Domy letniskowe, w zależności od tego gdzie je budujemy, muszą spełniać określone kryteria. Na przykład na działce, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przewiduje zabudowę mieszkaniowo-rekreacyjną, letni dom nie będzie musiał spełniać takich wymagań, jak dom całoroczny. Chodzi tutaj głównie o izolację termiczną, przyłącza mediów i wyposażenie w różne instalacje. Pamiętajmy jednak, że nawet niewielkie domy letniskowe wymagają zgłoszenia ich budowy. Dom letniskowy na działce, której plan zagospodarowania, nie przewiduje zabudowy rekreacyjnej, również może powstać, ale musi być wtedy budowany na takich samych zasadach, jak dom całoroczny.

 

Gdy już zdecydowaliśmy się na budowę domku, w którym będziemy spędzać weekendy oraz urlopy, to najpierw wybierzmy odpowiedni projekt. Najlepiej aby taki domek był całoroczny, czyli wyposażony w odpowiednia instalację grzewczą. Okres letni w Polsce nie trwa zbyt długo. Zwykle już od połowy października, trzeba zacząć dogrzewać budynki mieszkalne. Taki okres grzewczy ciągnie się, aż do połowy kwietnia. Jeśli więc nasz dom wyposażymy w instalację grzewczą, będziemy mogli korzystać z niego również w jesienne i zimowe weekendy. W takich domkach sprawdza się dobrze kominek z systemem rozprowadzenia ciepłego powietrza. Kotły centralnego ogrzewania wyposażone w system rur i grzejników, wymagałyby, aby w czasie naszej dłuższej nieobecności spuszczać z nich wodę, by nie doszło do ich rozsadzenia w większe mrozy. Z kominkiem, nie będzie takiego problemu.

 

Jeśli planujemy wyjeżdżać często w weekendy poza miasto, to dom letniskowy będzie dla nas naprawdę świetnym pomysłem. Projekt takiego domku, zakładający wyposażenie go we wszelkie podstawowe media, takie jak prąd, ogrzewanie, instalacja wodno-kanalizacyjna, sprawi, że będzie nam się tam wypoczywało całkiem wygodnie. Wypoczynek blisko natury, bez opłat za noclegi i z dala od zgiełku miasta, jest warty takiej inwestycji. 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Projekt domu drewnianego Lolek - wizualizacja 1projekt archiwalny
Lolek (szkielet drewniany) 95,35m2
min. wym. działki:
17,83m x 16,93m
energooszczędne
zapamiętaj
projekt domu Skrzat (letniskowy)
Skrzat (letniskowy) 50,5m2
min. wym. działki:
16,28m x 15,42m
zapamiętaj
Projekt domu letniskowego Krasnal - wizualizacja 1
Krasnal (letniskowy) 86,9m2
min. wym. działki:
17,02m x 18,62m
zapamiętaj
projekt domu Kopciuszek (drewniany)projekt archiwalny
Kopciuszek (drewniany) 104,5m2
min. wym. działki:
17,96m x 17,96m
zapamiętaj
projekt domu Niziołek (drewniany)projekt archiwalny
Niziołek (drewniany) 116,4m2
min. wym. działki:
19,7m x 17,64m
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl