GARAŻ W PROJEKCIE DOMU

 

Garaż w projekcie domuWybierając projekt domu z garażem, ważne jest wzięcie pod uwagę kilku czynników. Takie rozwiązanie może być praktyczne pod wieloma względami. Jakimi?

Pierwsza decyzja dotycząc projektu będzie wiązała się z wyborem, czy chcemy garaż pojedynczy, czy podwójny. Dwa samochody w rodzinie to już prawie standard, dlatego warto pomyśleć, jakie rozwiązanie będzie zaspokajało nasze potrzeby. Projekty domów z garażem dwustanowiskowym wykorzystywane są także na potrzeby warsztatu bądź dodatkowego miejsca do przechowywania rowerów, łodzi, czy innego sprzętu sportowego.

Kolejną zaletą takiej inwestycji jest fakt, że garaż wkomponowany w bryłę budynku zajmuje znacznie mniej miejsca niż budynek wolnostojący. Jest to szczególnie istotne, gdy działka jest małych rozmiarów, a dodatkowa zabudowa znacznie zmniejszałaby powierzchnię rekreacyjną. Ponadto koszty budowy domu z garażem są niższe. Związane jest to z faktem, że decydując się na budynek wolnostojący konieczne będzie ponowne wystąpienie o pozwolenie na budowę. Natomiast garaż w bryle domu objęty jest zgodą na budowę całego budynku.

Wybierając projekt domu z wbudowanym garażem, warto wziąć pod uwagę wariant w którym nad pomieszczeniami na samochody, będzie znajdować się część mieszkalna. Jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, ponieważ powierzchnia działki jest wówczas w pełni wykorzystana. Jednak powinniśmy zastanowić się, czy garaż nie uszczupli nadmiernie powierzchni mieszkalnej parteru oraz zewnętrznych ścian, w których mogłyby znajdować się okna. Ponadto istotne jest zwrócenie uwagi na harmonijne wykończenie elewacji garażu z domem oraz wyeksponowaniu części mieszkalnej budynku.

Biorąc pod uwagę wariant domu z garażem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób połączenia z częścią mieszkalną. Jest to o tyle istotne, gdyż pełnią one różne funkcje i tym samym, powinny być jak najbardziej odseparowane. Najbardziej korzystna będzie strefa pośrednia w postaci wiatrołapu, czy oddzielonego drzwiami korytarza, pozwalająca ograniczyć napływ spalin do wnętrza domu oraz ewentualną ucieczkę ciepła w przypadku, gdy garaż nie będzie ogrzewany.

 

Dzięki zastosowaniu garażu w bryle domu możemy korzystać z wygodnych rozwiązań podczas codziennych czynności.

 
 

Komentarze do artykułu:

Renatka
2018-03-07 11:03:16
Bardzo cenne uwagi. ;) Taki garaż wbudowany nie wiem czemu bardzo mi się kojarzy z amerykańskimi domkami. :D

Dominanta
2018-03-07 11:03:29
Dziękuję ogromnie za lekturę i komentarz. Ale linka niestety musiałem wyciąć. Pozdrawiam!

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Typowy projekt domu Miki - wizualizacja 1projekt archiwalny
Miki 86,94m2
min. wym. działki:
17,55m x 16,35m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Miki II - wizualizacja 1projekt archiwalny
Miki II 86,8m2
min. wym. działki:
20,85m x 16,55m
energooszczędne
zapamiętaj
Typowy projekt domu Koralgol K II - wizualizacja wersja podstawowa1
Koralgol II K 127,6m2
min. wym. działki:
20,85m x 17,65m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Koralgol II 2G - wizualizacja 1projekt archiwalny
Koralgol II 2G 136,22m2
min. wym. działki:
23,05m x 17,65m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl