PROJEKT DOMU Z BALKONEM - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

 

balkon w projekcie domuW ofertach gotowych projektów domów mamy duży wybór konstrukcji z balkonami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy skłaniamy się ku takiemu rozwiązaniu?
 

Jedną z pierwszych kwestii nad którą warto się zastanowić jest przeznaczenie balkonu. Warto zastanowić się jak wykorzystamy jego powierzchnię. Balkon jest praktycznym rozwiązaniem, kiedy chcemy wywiesić pranie do suszenia, bądź wywietrzyć pościel, czy też cieszyć oczy widokiem kwiatów w doniczkach. Wiele osób wybiera również projekty z balkonem ze względów estetycznych, ponieważ dobrze wkomponowuje się w bryłę domu. Jednak warto zastanowić się, czy rzeczywiście widzimy praktyczne zastosowanie tej dodatkowej inwestycji.
 

Rozważając opcję projektu domu z balkonem powinniśmy wziąć pod uwagę zabezpieczenie hydroizolacyjne, czy potencjał energetyczny budynku. Wykonanie tego rodzaju zabudowy bardzo często zwiększa ryzyko błędu konstrukcyjnego wynikającego z niestaranności prac, bądź zastosowania złych materiałów i technik. To sprawia, że powstają przecieki oraz mostki termiczne. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z uroku balkonu. Aby tak nie było, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą izolację płyty betonowej oraz miejsce mocowania balustrad w połączeniu z budynkiem. Po przeprowadzeniu analizy schematu konstrukcyjnego oraz określeniu obciążeń i czynników destrukcyjnych, należy zastosować systemowe izolacje wodochronne, izolacje termiczne, urządzenia odwadniające, jak również systemowe rozwiązania materiałowe ochrony strukturalnej i powierzchniowej. W przypadku zastosowania układu z powierzchniowym odprowadzeniem wody zalecane jest wykonanie warstwy użytkowej z płytek ceramicznych, bądź kamieni naturalnych, pod którymi powinna znajdować się warstwa hydroizolacji.
 

Przy wyborze projektu z balkonem, warto również zwrócić uwagę na balkony francuskie. Jest to praktyczne rozwiązanie ograniczające się jedynie do dużego okna balkonowego, bądź drzwi i balustrady. Podobnie jak tradycyjny balkon, umożliwia pełne doświetlenie pomieszczenia i podziwianie widoków na zewnątrz, a ozdobna balustrada może służyć, jako element dekoracyjny na której możemy powiesić kwiaty.
 

Poprzez przeanalizowania różnych rozwiązań architektonicznych, możemy podjąć trafną decyzję, dotyczącą wyboru projektu domu z balkonem.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl