Instalacja CO w domu jednorodzinnym

 

Poza ścianami, stolarką okienną i dachem, każdy projekt domu posiada projekt instalacji CO i elektrycznej. Obie z tych instalacji zapewniają nam komfort- przy dobrze rozmieszczonych gniazdkach nie musimy martwić się o podłączenie komputera czy innego sprzęty elektronicznego. Instalacja CO ma za zadanie nie tylko zapewnić nam ciepłą wodę użytkową ale także odpowiedni komfort cieplny, nawet w największe mrozy.

 

Instalacja centralnego ogrzewania w nowym i starym domu

Jak już wspomnieliśmy instalacja CO w nowym domu, jej sposób wykonania czy rozmieszczenie grzejników jest określona w projekcie dołączonym do projektu domu. Taki projekt należy przekazać firmie montującej instalacje CO. Poniżej prezentujemy przykładowe projekty instalacji grzewczych dla projektu Opałek:

Projekt instalacji CO poddasza

Projekt instalacji Co w domu jednorodzinnym

 

Najlepiej wybrać tutaj firmę, która specjalizuje się nie tylko w wykonywaniu samej instalacji centralnego ogrzewania ale także w wykonywaniu przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Dzięki temu nie musimy się martwić o załatwianie dwóch oddzielnych ekip a także o harmonogram prac. Po wykonaniu podłączenia wody, fachowcy wykonują podejścia pod odpowiednie sprzęty- toalety, umywalki, prysznice, zmywarki, zlewozmywaki czy lodówki. Wedle uznania inwestora mogą wykonać także ogrzewanie podłogowe. Zaleca się jednak, aby takie ogrzewanie nie było montowane w pomieszczeniach, w których się śpi czyli w sypialni. Ogrzewanie podłogowe powoduje unoszenie się ciepłego powietrza z podłogi do góry- razem z kurzem, co nie sprzyja zdrowemu odpoczynkowi. Takie ogrzewanie natomiast świetnie sprawdzi się w kuchni, łazience czy na korytarzu, gdzie najczęściej na podłodze kładziemy terakotę. W tych przypadkach, ogrzewanie podłogowe podnosi jej temperaturę i zapewnia komfortowe użytkowanie.

W nowo powstającym domu wszystko jest proste - wykonujemy ogrzewanie według projektu.

A jak to jest w starych domach? Jak w takim przypadku odpowiedni zaprojektować rozmieszczenie grzejników i wybrać rodzaj ogrzewania?

Rozpoczynamy od wybrania odpowiedniego kotła. Pierwsze pytanie na jakie należy odpowiedzieć to jakim paliwem ma być zasilany. Mamy do wyboru paliwa stałe- węgiel, pellet czy chociażby eko groszek. Tego typu kotły, zwłaszcza kotły na pellet czy słomę, zyskują coraz większą popularność. Dzieje się to przez kurczące się zapasy dóbr naturalnych oraz niepewną sytuację na wschodzie, skutkującą niepewną ceną paliw płynnych. Więcej na temat paliw stałych i odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych w ogrzewaniu można znaleźć w artykule „Odnawialne źródła energi- czy warto stosować je w swoim domu?”. Artykuł ten dostępny jest także na naszym blogu. Alternatywą jest kocioł zasilany gazem. Te kotły są najpopularniejsze i najczęściej wybierane prze klientów. Są łatwe w obsłudze, nie wymagają dbania o dodatkowy opał, są czyste i estetyczne. Niestety w użytkowaniu wychodzą drożej niż te na paliwo stałe. Jeśli zdecydujemy się już na kocioł na gaz, warto wybrać nieco droższy ale bardziej wydajny kocioł kondensacyjny. Jego wydajność przekracza 100% dzięki czemu mamy więcej ciepła za te same pieniądze. Dzieje się to dzięki temu, że w takim kotle dochodzi do odzyskiwania ciepła ze spalin.

 

Rozmieszczenie grzejników

Po wybraniu kotła należy zaplanować rozmieszczenie grzejników. Warto to zrobić z pomocą fachowca. Najczęściej jednak montuje się grzejniki pod każdym oknem a ich moc dobiera się w zależności od kubatury pomieszczeń. Nieco uwagi warto także poświęcić na wybór grzejników. Możemy wybrać standardowe grzejniki płytowe. Można je nabyć w przystępnej cenie, dodatkowo są wygodne jeśli chodzi o utrzymanie czystości i pasują do większości wystrojów wnętrz. Na rynku dostępne są także grzejniki dekoracyjne. Dodają one wnętrzu wyjątkowego uroku jednak trzeba uważać przy ich wyborze ponieważ nie pasują one do wszystkich aranżacji wnętrz.

 

Ogrzewanie podłogowe

Jak już wspominaliśmy w łazienkach czy kuchni warto się zdecydować na ogrzewanie podłogowe. Jego montaż wykonuje się przed wylaniem posadzek. Wykonane ono jest najczęściej z rury pex. Po położeniu styropianu zabezpieczany jest on specjalną folią. Jej zadaniem jest odbijanie ciepła z ogrzewania podłogowego do góry, tak aby niepotrzebnie nie ogrzewało stropów tylko pomieszczenia. Ostatnio w marketach budowlanych można dostać styropian z już doklejoną folią odbijającą ciepło. Jest to rozwiązanie wygodniejsze ale droższe niż zastosowanie samego styropianu i foli z rolki. Na foli układa się rury w odstępach ok 15cm. Średnio na metr kwadratowy powierzchni zużywa się ok 8metrów rury pex. Ułożone rury są mocowane przy pomocy specjalnych haków do podłoża a następnie podpinane do rozdzielacza.

Po zamontowaniu wszystkich elementów instalacji serwisant uruchomi nam kocioł dzięki czemu będziemy mogli się cieszyć ciepła wodą i przyjemnym klimatem w domu.

Sezon grzewczy za pasem. Mimo utrzymujących się dość wysokich jak na wrzesień temperatur, można się spodziewać, że będą one spadały :). Dlatego warto się zastanowić nas stanem swojego ogrzewania lub- jeśli mamy nowy dom i jeszcze go nie posiadamy, zaplanować jak najszybszą jego instalację (oczywiście o ile postęp robót na to pozwala). Warto wziąć pod uwagę, że sezon wczesnojesienny jest „gorącym” sezonem w firmach zajmujących się ogrzewnictwem, dlatego terminy takich firm mogą być bardzo ograniczone.

 

 
Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl