Tarasy i balkony czyli wypoczywamy koło domu

 

Balkon czy taras to element budynku, który występuję w znacznej części projektów domów. Niektóre projekty domów jednorodzinnych nie uwzględniają balkonów, ale za to posiadają plan tarasu. Jak więc urządzić te miejsca, żeby były praktyczne, ale i sprzyjały wypoczynkowi?

 

Balkon- pokój pod chmurką

Jak zabrać się za aranżację balkonu czy tarasu? Warto rozpocząć ją od sprawdzenia stanu podstawowych elementów - rynien, balustrad czy płytek. Jeśli mieszkamy w bloku takie usterki jak rdzewiejąca balustrada należy zgłosić do spółdzielni, która wykona remont na swój koszt. W domu jednorodzinnym takie wydatki niestety obciążą naszą kieszeń. Kiedy uporamy się już z elementami konstrukcyjnymi, warto pomyśleć o odpowiedniej podłodze. Po pierwsze należy sprawdzić czy powierzchnia balkonu lub tarasu jest odpowiednio równa i w razie potrzeby ją wypoziomować. Jest to istotny krok, aby nasze płytki dobrze wyglądały i służyły nam przez lata. Przy wyborze odpowiednich płytek warto zwrócić uwagę na 3 rzeczy:

  1. Wybierz płytki, odporne na mróz. Dzięki temu szkodliwe warunki atmosferyczne, takie jak zamarzający deszcz czy śnieg, nie będą im straszne.

  2. Wybierz odpowiedni kolor. Ciemne płytki będą bardziej przyciągać promienie słoneczne, a co za tym idzie podwyższą temperaturę na balkonie i tarasie. Może to być uciążliwe zwłaszcza latem.

  3. Wybierz płytki antypoślizgowe. Utrata równowagi na śliskiej powierzchni to jeden z najczęstszych powodów wypadków. Dlatego warto zakupić terakotę, która zminimalizuje to zagrożenie.

Drugą opcją, stosowaną głównie na tarasach, jest podłoga drewniana. Jest przyjemniejsza i bardziej naturalna - jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji. W przeciwieństwie do płytek, jeśli nie jest ona odpowiednio zabezpieczona, szybko się psuje tracąc przy tym na atrakcyjności i estetyce. Dlatego zaraz po zakupie i zamontowaniu drewnianej podłogi należy ją odpowiednio zabezpieczyć preparatami przeznaczonymi do tego typu zabiegów.

 

Odpowiednie meble

Kolejny element to wybranie mebli. Tutaj ogranicza nas wyobraźnia, portfel i wymiary balkonu. Markety budowlane, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, oferują ogromną gamę mebli na balkony i tarasy, dlatego jest w czym wybierać. Możemy znaleźć meble drewniane lub wykonane z technorattanu. Warto też zwrócić uwagę na jesienne wyprzedaże- meble są tańsze i sprawdzą się idealnie na wiosnę. O ile podczas wybierania mebli na taras wymiary nie są aż tak ważne, o tyle gdy wybieramy modele na balkon ma to istotne znaczenie. Warto wtedy wybrać takie meble, które umożliwią w miarę bezkolizyjne przemieszczanie się po balkonie, a przede wszystkim takie, które się na nim zmieszczą. W przypadku tarasu w większości wypadków możemy pozwolić sobie na zakup kompletów mebli nawet z kanapami, które zapewnia miłe spędzenie czasu. W ofercie sklepów można znaleźć także hamaki oraz wiszące kosze. Wyglądają one nie tylko bardzo efektowne, ale także są wygodne i sprzyjają relaksowi.

 

Odrobina prywatności

Przy zabudowie szeregowej prywatność na tarasie lub balkonie to rzecz deficytowa. Jak więc zapewnić sobie więcej prywatności? Jednym ze sposobów jest zamontowanie markizy. Można ją montować albo do ściany albo to zadaszenia. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, kiedy posiadamy taras lub balkon od strony północnej lub zachodniej. W lecie markiza ochroni nas przed słońcem i wzorkiem sąsiadów a w zimie, po złożeniu nie będzie zasłaniała cennych promieni słonecznych. Aby ochronić nasze składane zadaszenie przed wodą czy brudem, warto kupić markizę z kasetą, w którą można ją schować. Dzięki temu nie zniszczy się tak szybko i posłuży nam kilka lat. Wybór modelu markizy zależy - podobnie jak przy meblach - od zawartości naszego portfela. Możemy zakupić markizę standardową, sterowaną ręcznie. Jeśli mamy większe fundusze możemy się pokusić o taką sterowaną elektronicznie za pomocą pilota, z regulowanym kątem nachylenia.

 

Przyjemne wieczory

A co z oświetleniem? Tutaj możemy wybierać pomiędzy oświetleniem stałym i czasowym. Oświetlenie stałe to wszelkiego typu lampy podłączone na stałe do elewacji i instalacji elektrycznej. Oświetlenie czasowe to lampy solarne, świeczki czy pochodnie. Jeśli chodzi o te pierwsze na rynku możemy znaleźć coraz większy wybór modeli i wzorów - od zwykłych lamp, które możemy wbić w ziemię czy doniczkę, przez świecące zwierzątka aż do dużych lamp, montowanych na ścianach. Zaletą takich lamp, mimo że czasem są droższe od standardowych zasilanych prądem, jest to, że produkują one darmową i ekologiczną energię.

Jeśli już mamy lampy na swoim tarasie czy balkonie, warto zwrócić uwagę na ich szczelność. Nie dostanie się do nich wilgoć ani insekty, dzięki czemu będą nam lepiej i dłużej służyć.

 

 

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl