Jak wykończyć okno dachowe?

 

Większość projektów domów ma możliwość zaaranżowania poddasza w celach użytkowych. Aby i to miejsce było przyjemne, trzeba dobrać odpowiednie okna połaciowe. Jeśli nie będzie ich wystarczająco dużo lub jeśli będą źle usytuowane, mogą nie spełnić swojej funkcji, a co gorsze - mogą zabierać światło. Wszystko zależy od ich wykończenia czyli umocowania szpalet. Jeśli całe wykończenie ościeżnic będzie źle wykonane, wtedy światło będzie się załamywało i źle rozpraszało po pomieszczeniu.

 

Zrób to sam czyli samodzielna zabudowa okna

Z reguły wnęki okienne wykańczane są tym samym sposobem co reszta poddasza. Dlatego w większości są to płyty karton-gips. Rzadziej, ale jednak spotyka się osoby, które wykańczają ościeżnice za pomocą sklejki czy innych, drewnopochodnych materiałów.

Bez względu na to, jaką metodę wykańczania wnęk okiennych wybierzemy, musimy kierować się jedną zasadą: górna krawędź wnęki musi być równoległa do podłogi natomiast dolna do niej prostopadła. Aby pomóc osobom wykonującym wykończenie wnęk - zwłaszcza tym mniej doświadczonym, producenci wykonują na ramach okien specjalne zagłębienia, w które wkłada się płyty podczas ich montażu.

 

Gotowe szpalety

Producenci okien wiedzą, że wykończenie okien nie jest prostą sprawą. Dlatego oferują swoim klientom gotowe szpalety wykończeniowe. W tym momencie można dostać je nawet na aukcjach internetowych. Najczęściej zestawy służące do wykańczania okien składają się z czterech elementów, które trzeba samodzielnie skręcić. Takie zabudowy wykonane są w płyt laminowanych, dlatego znajdą zastosowanie także w mokrych pomieszczeniach - takich jak łazienka. Po wykonaniu okładziny z płyty kartonowo-gipsowej, montuje się na nich szpalety. Montuje się je 2 razy - pierwszy raz to montaż w celu wyznaczenia odległości i miejsc cięcia. Po ich oznaczenia szpalety się demontuje, przycina i montuje na stałe. Takie zestawy wyposażone są także w listwy maskujące, ułatwiające schowanie miejsce łączenia. Dodatkowo ich konstrukcja i grubość pozwala na zamontowanie pod nimi dodatkowego ocieplenia. Niweluje ono straty ciepła powstałe na skutek występowania mostków cieplnych dookoła okna.

 

Coś pośrodku czyli stelaż i kołnierz

 

Zestawy ze stelażem i kołnierzem to opcja pośrednia. W takim zestawie otrzymujemy konstrukcję ze stalowych profili. Montujemy ją i przytwierdzamy do niej odpowiednio docięte płyty karton-gips, dzięki czemu mamy pewność, że okno jest idealnie wykończone. Co istotne i praktyczne, w takich zestawach jest także dołączona folia paroizolacyjna, którą możemy zabezpieczyć okno.  

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl