Jak zadaszyć taras?

 

Pisaliśmy już na temat tarasów i balkonów w domach jednorodzinnych. Z tym zagadnieniem wiąże się jeszcze jedno pytanie: Jak zadaszyć taras, by okazał się bardziej funkcjonalny? Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zadaszenie tarasu ze względów pogodowych. Dach nad tarasem umożliwia korzystanie z niego zarówno w bardzo upalne, jak i deszczowe dni. Pojawia się tu jednak problem, jak zadaszyć taras, nie odcinając jednoczesnie dopływu światła do przylegającego do niego pomieszczenia. Oto niektóre z możliwości:

  • Markizy – markizy balkonowe gwarantują idealną ochronę przed słońcem i dużymi temperaturami. Dzięki temu, że są zwijane, można korzystać z nich tylko w razie potrzeby. Niestety, praktyka pokazuje, że markizy należy zwijać w czasie większego deszczu. Z tego względu markiza jest doskonałym rozwiązaniem w połączeniu z innym rodzajem zadaszenian np. płytami poliwęglanowymi lub akrylowymi.
  • Płyty poliwęglanowe i akrylowe – zaletą tego rodzaju pokrycia jest całkowita ochrona przed deszczem oraz przepuszczanie światła słonecznego. Pozwala to mieć dobrze nasłoneczniony zarówno taras, jak i pomieszczenie z nim sąsiadujące. Niestety, ta właściwość stanowi również wadę. Na tarasie z dachem ze sztucznego szkła jest bardzo duszno. Dlatego też niektórzy jako dodatkową osłonę przed wysokimi temperaturami stosują markizy lub pergole z roślinami.

Inne rodzaje zadaszenia:

  • Blachodachówka, dachówka – jest to trwałe i estetyczne zadaszenie tarasu. Chroni zarówno przed słońcem, jak i deszczem. Jednak dach wykonany z tego materiału może zacieniać pomieszczenie sąsiadujące z tarasem. Wadą blachodachówki jest hałas podczas deszczu, co utrudnia korzystanie z tarasu w deszczowe dni.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl