Kotły gazowe w walce ze smogiem

 

Nastała polska złota jesień. Mimo, że świeci słońce to temperatury spadają dość nisko, szczególnie w nocy. Dlatego większość osób musiała uruchomić swoje systemy centralnego ogrzewania. Rozpoczęcie sezonu grzewczego jest dla niejednego miasta dużym problemem. Dlaczego? I jak ten problem rozwiązać?

 

Zadymienie czyli smog nad miastami

Nie od dziś wiadomo, że większość spalanych rzeczy wytwarza dym. Są produkty, przy których spalaniu powstaje go mniej i takie, przy których powstaje go więcej.

Za najbardziej „dymotwórcze” paliwo możemy uznać węgiel i koks. Wystarczy przejść się przez osiedle domów jednorodzinnych w większym mieście, by zobaczyć jak ogromne ilości smogu produkowane są przez gospodarstwa domowe. Sytuację pogarsza fakt, że wiele osób do palenia w piecach na paliwo stałe używa także innych rzeczy, nie tylko węgla czy koksu. Ludzie palą śmieci, ubrania, stare meble i inne rzeczy. Wszystko to sprawia, że okolice domów jednorodzinnych zimą są bardzo zanieczyszczone, a spacer w takiej okolicy to nic przyjemnego. Zdarza się, że nawet otwarcie okna wieczorem czy w nocy przysparza sporo problemów.

 

Rozwiązanie problemu smogu w polskich miastach

Pierwsze miasta w Polsce decydują się na wprowadzanie ustaw antysmogowych. Jednym z takich miast jest Kraków. Jak wyliczono, jest tam ponad 20 tysięcy pieców zasilanych węglem. Skutkuje to tym, że poziom szkodliwych substancji w powietrzu przez prawie połowę roku jest przekroczony nawet trzykrotnie. Po kilku latach prób z uchwaleniem ustawy, nareszcie udało się ją podpisać. Obejmuje ona zakaz palenia węglem na terenie Krakowa. Wydawać by się mogło, że godzi to szczególnie w najuboższych. Jednak urzędnicy wzięli to pod uwagę - przy wymianie pieca z węglowego na zasilany np. gazem, można otrzymać dotację z urzędu miasta. Druga opcja to zastosowanie systemu paneli słonecznych - takie inwestycje także są dotowane przez miasto.

Ponieważ zasilanie ogrzewania gazem może okazać się droższe od palenia węglem, urząd miasta przewidział także dofinansowanie do różnicy w rachunkach dla najuboższych rodzin. Wydaje się, że takie działania zmniejszą smog panujący nad miastem.

 

Piec gazowy kondensacyjny jako alternatywa dla pieca węglowego

Kiedy decydujemy się na wymianę pieca warto wybrać piec gazowy kondensacyjny. Sprawdzi się on także bardzo dobrze w instalacjach CO w nowo powstałych budynkach.

Taki piec różni się od standardowego pieca gazowego głównie sprawnością. W tego rodzaju urządzeniach kształtuje się ona na poziomie ponad 100%. Jak to możliwe?

Dzieje się tak, dzięki systemowi odzyskiwania ciepła ze spalin. Po spaleniu gazu, w specjalnym skraplaczu stan spalin jest zamieniany z gazowego na ciekły. W wymienniku ciepło ze skroplonych spalin jest odzyskiwane, a ochłodzone spaliny wydobywają się przez komin. Przy piecu z wysoką sprawnością można uzyskać bardzo niską temperaturę spalin wychodzących.

W nowym budownictwie większość osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Poza zaletami ekonomicznymi, ogrzewanie takim piecem powoduje powstawanie mniejszej ilości spalin a co za tym idzie mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Dzięki takim działaniom jest szansa, że nawet w zimie będziemy mogli cieszyć się przyjemnym, czystym powietrzem.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl