Wybieramy ciekawą elewację domu

 

Budowa domu to nie taka prosta sprawa. Kiedy już postawimy mury, wstawimy okna drzwi i zrobimy dach, to w końcowej fazie przychodzi pora na zrobienie elewacji. Czym się kierować przy wyborze metody i kolorystyki?

 

Dobrze dobierz kolor

Elewacje często są zaproponowane od razu przy zakupie projektu domu. Wtedy najczęściej mamy pewność, że architekt dobrał ją tak, aby pasowała do bryły domu oraz jego charakteru.

A co wziąć pod uwagę jeśli mamy wybrać kolor i styl elewacji sami? Najczęściej takie decyzje musimy podejmować, kiedy planujemy remont elewacji albo nie podoba nam się rozwiązanie zaproponowane przez architekta.

Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę architekturę domu czyli jego bryłę. Jeśli dom ma skomplikowane elementy np. lukarny czy ozdobne elementy należy uważać z kolorem. W tej sytuacji lepiej zdecydować się na stonowany kolor tak, aby dom nie wydawał się przesadzony. Możemy tutaj postawić na odcienie beżu czy żółtego - nie widać na nich tak brudu jak na białym i są przyjemne dla oka. W zestawieniu z ciemnym dachem stworzą przyjemny zestaw.

Na większe szaleństwa możemy pozwolić sobie przy nowym budownictwie - chodzi o nowoczesne bryły domów. Z reguły są one proste, nie zawierają dodatkowych elementów. W takich przypadkach można pobawić się kolorem, zastosować więcej odcieni czy nawet kolorów. Tutaj sprawdzą się też intensywniejsze barwy i odcienie, które dodadzą budynkowi uroku.

Po drugie - weź pod uwagę otoczenie. Jeśli nasz dom stoi w sąsiedztwie domów o podobnej kolorystyce, wyłamywanie się z niego mogłoby źle wyglądać. Warto w takich przypadkach wybrać kolor pasujący do domów sąsiadów. Nie jest to regułą, ale wygląda lepiej. Oczywiście na więcej swobody w doborze kolorów elewacji możemy sobie pozwolić np. kiedy nasz dom stoi samotnie, w dużej odległości od innych gospodarstw. Jednak i tutaj warto kierować się rozwagą. Dom stojący w okolicy lasu, czy w inny sposób otaczany przez przyrodę powinien z nią współgrać. Dom w intensywnych kolorach, np. mocnych odcieniach czerwieni, stojący pod lasem nie wyglądał by za dobrze.

Jeśli dokładnie nie wiemy jaki kolor elewacji nam odpowiada możemy się posłużyć programem do „kolorowania” domu. Takie aplikacje pozwalają na zmianę koloru naszego domu wirtualnie. Pozwala to na dobór odpowiedniego odcienia elewacji lub całej palety kolorów. Dzięki takiemu narzędziu nie zaskoczy nas efekt końcowy remontu elewacji.

 

Wybierz odpowiedni system

Metod wykonania elewacji mamy bardzo wiele. Możemy zdecydować się na elewację ze strukturą - jest to jedno z najpopularniejszych i najczęściej widywanych rozwiązań.

Możemy też wybrać coś mniej popularnego. Tutaj pole do popisu też mamy bardzo duże. Możemy wybierać np. między cegłą klinkierową stosowaną na elewację, a deskami elewacyjnymi. Zarówno deski jak i cegła mogą pokrywać całą powierzchnię elewacji lub tylko jej część, tworząc ciekawy dodatek. Zdarzają się także elewacje wykonane z kamienia - wygląd takich domów jest nie do opisania. Jednak wiąże się to ze sporymi kosztami. Mniej popularne rodzaje elewacji to tzw. elewacje suche- siding lub szalówka.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl