KUCHNIA OTWARTA NA SALON CZY ZAMKNIĘTA?

 

Kuchnia w projekcie domuOd kilku lat panuje moda, na kuchnie otwarte na salon. Wiele naszych projektów, wychodzi temu naprzeciw i posiada właśnie tak zaaranżowane kuchnie. Jednak część naszych klientów, woli projekty domów, w których kuchnia z jadalnią stanowią osobne pomieszczenie domu.

 

Które z tych rozwiązań jest lepsze? W zasadzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno projekty z otwartą, jak i zamkniętą kuchnią, mają swoje wady i zalety. Wymienimy niektóre z nich.

 

Zacznijmy od modnej w ostatnim czasie aranżacji, czyli salonu zaprojektowanego w taki sposób, by łączył się otwartą przestrzenią z kuchnią. Osoby mające małe dzieci z pewnością docenią docenią taki otwarty układ pomieszczeń. Będą mogły w czasie przygotowywania posiłków doglądać bawiących się pociech. Są też tacy, którzy lubią coś przyrządzać w trakcie wizyt gości. Ścianka działowa nie będzie ich wtedy izolować od gości, co znacznie ułatwi kontakty towarzyskie.

 

Kolejnym plusem otwartej przestrzeni, jest także optyczne powiększenie całej części wypoczynkowej w domu. Jest to szczególnie ważne w projektach domów z mniejszym metrażem salonu.

 

Otwarte kuchnie mają także niestety swoje wady. Zaliczymy do nich zapachy z gotowania, pieczenia i smażenia, które bez problemy rozprzestrzenią się po całym salonie. Kolejny minus, to widoczny bałagan. Podczas gotowania i jedzenia, jest on nieunikniony. Musimy więc liczyć się z tym, że bałagan powstający w kuchni, będzie widać z salonu.

 

Teraz zastanówmy się, jak przedstawia się sytuacja w wypadku domów z zaprojektowaną osobną kuchnią i jadalnią? Ponieważ salon stanowi odrębną przestrzeń, będzie nam łatwiej utrzymać w nim stały ład i porządek. Kanapy i meble w salonie nie przesiąkną zapachami smażonych kotletów lub innych potraw, których zapach wolelibyśmy zatrzymać w kuchni. Odrębna kuchnia, to także możliwość chwilowego pozostawienia tam bałaganu, który nie będzie widoczny dla gości.

 

Zamknięta kuchnia ma jednak także swoje minusy. Po pierwsze, przygotowując posiłek, znikamy z oczu naszym gościom i nie mamy możliwości obserwowania dzieci, które są pod naszą opieką. Kolejny minus, to wrażenie zmniejszenia przestrzeni. Oczywiście nie zawsze tak jest. Jeśli wybierzemy projekt z odpowiednio dużym i przestronnym salonem oraz sporą kuchnią, ten problem znika.

 

 

Co w takim razie wybrać? Wszystko zależy od naszych osobistych upodobań. Oba rozwiązania maja swoje plusy i minusy. Jednak w wypadku odrębnych, zamkniętych kuchni, warto postawić na większy metraż całego domu.      

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl