Rozsądny zakres przeróbek w projekcie gotowym domu jednorodzinnego

 

Zdecydowana większość inwestorów, planujących wybudować swój wymarzony dom, dokonuje przeróbek w zakupionym projekcie gotowym. To zrozumiałe, gdyż każdy chce wybudować dom unikalny, trafiający w jego gusta i potrzeby. W związku z tym powstaje pytanie, jak daleko można się posunąć w dokonywaniu przeróbek projektu gotowego, by to miało sens. Czy zakres wprowadzanych zmian nie jest tak duży, iż rozsądniejsze byłoby poszukanie innego projektu? Rozważmy dwa istotne czynniki.


Koszty
Typowy koszt adaptacji domu jednorodzinnego wynosi około 1500 zł – w zależności od regionu i osoby adaptującej. Cena ta zawiera m.in. wykonanie planu zagospodarowania i opisu do tego planu, podpisy osoby adaptującej i ewentualne drobne przeróbki. Każde dodatkowe zmiany, ingeruące w konstrukcję budynku, znacznie podnoszą koszt adaptacji. Przykładem może być bardzo znany projekt Opałek z dachem czterospadowym, gdzie zmiany w wymiarach zewnętrznych budynku pociągają za sobą przeprojaktowanie m.in. więźby dachowej. Podobnie rzecz się ma z każdą zmianą wymagającą przeprojektowania płyty stropowej. Te i podobne zabiegi narzucają sporo pracy, co przekłada się na większy koszt adaptacji, nieraz dwukrotnie przekraczający koszt zakupu projektu.


Wygląd i funkcjonalność
Na etapie adaptacji (i później realizacji) pojawiają się nowe pomysły, dotyczące zmian w projekcie. Bardzo typową zmianą dla domów z poddaszem użytkowym jest podniesienie ścianki kolankowej. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest wzrost powierzchni pomieszczeń, przez co zwiększa się ich funkcjonalność. Jednak wady są co najmniej kłopotliwe. Pomyślmy o wyglądzie zewnętrznym budynku – nie będzie miał już tak dobranych proporcji jak na wizualizacji. Krótko mówiąc, nasz wymarzony dom może przestać się podobać. Pamiętajmy przy tym, że był to jeden z kluczowych czynników decydujących o jego zakupie. Kolejnym poważnym problemem jest wysokość osadzenia okien dachowych. Okazuje się, że osoba typowego wzrostu nie uchyli takiego okna bez stawania na krzesło, nie mówiąc już o jego myciu. Znika też moŻliwość patrzenia w dal przez takie okno – pozostaje jedynie oglądać niebo i gwiazdy. Warto zaznaczyć, iż cały urok domu z poddaszem użytkowym polega właśnie na posiadaniu poddasza, a nie piętra. Tworzy ono ciepłe, przytulne wnętrze i na ogół zapewnia wystarczającą funkcjonalność. Zaprojektowana wysokość wykończonej ścianki przy spadku dachu przeważnie mieści się w granicach 0,8–1,0m, co pozwala na swobodne ustawienie łóżka czy biurka.
 

Na ogół projektanci domów nie stwarzają problemów inwestorom i zezwalają na dowolne zmiany w ich dokumentacji. Dlatego tym bardziej należy dokładnie przemyśleć wszelkie planowane przeróbki, szczególnie ingerujące w konstrukcję budynku. Oszczędzi to przykrych niespodzianek i pogłębi satysfakcję z posiadania wymarzonego domu.

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Typowy projekt domu Rusałka - wizualizacja 1
Rusałka 86,55m2
min. wym. działki:
18,6m x 16,3m
energooszczędne
zapamiętaj
Gotowy projekt domu Lolek - wizualizacja 1projekt archiwalny
Lolek 93,52m2
min. wym. działki:
18,19m x 17,29m
energooszczędne
zapamiętaj
Typowy projekt domu Miki - wizualizacja 1projekt archiwalny
Miki 86,94m2
min. wym. działki:
17,55m x 16,35m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Miki II - wizualizacja 1projekt archiwalny
Miki II 86,8m2
min. wym. działki:
20,85m x 16,55m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl