Tynki zewnętrzne i ich rodzaje

 

Nawet pięknie zaprojektowany dom musi być otynkowany. Ładna elewacja to podstawa ostatecznego efektu wizualnego. Jakie rodzaje tynków mamy do dyspozycji i na co należy uważać podczas wykonywania elewacji domu jednorodzinnego?

 

Rodzaje tradycyjnych tynków zewnętrznych

 

Najbardziej popularne tynki stosowane w budownictwie jednorodzinnym to tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne, akrylowe oraz tynki silikatowe. Tynki cementowe charakteryzują się bardzo wysoką wodoszczelnością i odpornością na urazy mechaniczne. Dlatego najczęściej jest stosowany w tych elementach elewacji, gdzie ściany są narażone na dużą wilgotność, czyli na przykład w przypadku tynkowania ścian fundamentowych piwnic lub cokołów. Natomiast tynk cementowo-wapienny cechuje wysoka przepuszczalność i trwałość. Jest najczęściej stosowany do wykańczania elewacji w domach jednorodzinnych w Polsce. Jest tani i łatwy w nanoszeniu. Bardzo popularną metodą nanoszenia tynków jest tak zwany baranek czyli tynk nakrapiany. W zależności od zastosowanej metody nanoszenia jak i samej zaprawy możemy osiągnąć tynk o rozmaitej ziarnistości. Dawniej tynk tego typu przygotowywano bezpośrednio na budowie, obecnie stosuje się na ogół przygotowane fabrycznie tynki sprzedawane w workach.

 

Typowy dom jednorodzinny

 

 

Tynk akrylowy i silikatowy charakteryzuje się niską przepuszczalnością, jest także łatwy w nakładany przez co jest chętnie wybierany przez wykonawców. W przeciwieństwie do tynków mineralnych tynki akrylowe i silikatowe cechuje wysoka elastyczność. Ich producenci dostarczają tynki w rozmaitych, także bardzo intensywnych tonacjach kolorów, co nie jest możliwe do osiągnięcia w tynkach mineralnych.

Oprócz oczywiście tradycyjnych tynków opracowano w ostatnich dziesięcioleciach rozmaite rodzaje tynków zewnętrznych o rozmaitej fakturze i charakterystycznych, funkcjonalnych cechach takich jak przenikalność, waga czy nawet przenikalność promieni rentgenowskich. Mamy do dyspozycji także tzw. tynki szlachetne z domieszkami pigmentów czy kruszyw marmurowych.

 

 

 

 

Zapisz