Dachy w budownictwie jednorodzinnym

 

Jeśli budujesz dom, to oczywiście będziesz też wznosił dach. Dach jest konstrukcją wieńczącą budynek, ma ogromny wpływ na charakter domu. Jego podstawową funkcją jest oczywiście chronienie wnętrza domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady (deszcz, śnieg, grad) o raz niekorzystną temperaturą. Co warto uwzględnić przy budowie i pokrycia dachowego w domu jednorodzinnym?

 

Materiał

W obecnym budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosowane są drewniane konstrukcje dachów. Więźby dachowe najczęściej wykonywane są z drewna sosnowego. Tylko drobniejsze elementy konstrukcji (kołki, wkłady, klocki) wykonywane są z twardego drewna drzew liściastych (dąb, akacja, itp.). Przy zakupie drewna na wykonanie konstrukcji należy zwrócić uwagę, czy jest ono należycie wysuszone – nie powinno przekraczać 23% wilgotności. Zastosowane drewno musi także być odpowiednio zabezpieczone impregnatami. To niezwykle istotne, aby zastosowane drewno było odporne na działanie grzybów, wilgoci, owadów, czy nawet ognia. Jeśli planujemy budować poddasze użytkowe, warto zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość zastosowanych krokwi. Muszą być one na tyle wysokie, aby zmieścić między nimi wystarczającą ilość materiału ociepleniowego.

 

Rodzaje więźb dachowych

W zależności od wielkości budowanego domu, od warunków atmosferycznych stosuje się rozmaite konstrukcje dachów. Najprostszą, a co za tym idzie najtańszą więźbą dachową jest konstrukcja krokwiowa. Charakteryzuje się ona tym, że zastosowane w konstrukcji dachu krokwie opierają się na murłatach. Murłaty natomiast są przymocowane do murów śrubami kotwiącymi. W domach, gdzie szerokość budynku przekracza 6 metrów, należy zastosować inną konstrukcję. W prostych dachach dwuspadowych dla budynków o szerokości do 11 metrów stosuje się najczęściej więźbę krokwiowo-jętkową. Różni się ona od konstrukcji krokwiowej tym, że więzary dodatkowo wzmacnia się poziomą belką (jętką). Przy pomieszczeniach szerszych niż 11 metrów stosuje się tzw. konstrukcję płatwiowo–kleszczową.

 

Więźba dachowa w domu jednorodzinnym


Rodzaje dachów

Z punktu widzenia projektanta, najistotniejszy jest podział dachów na dachy strome lub płaskie. W zależności od kąta nachylenia zalecać się będzie bowiem inne materiały. Natomiast z punktu widzenia materiałów zastosowanych do pokrycia dachu, najczęściej stosowanymi materiałami są papy, dachówki cementowe bądź ceramiczne oraz blachy dachowe. W dobie coraz modniejszych rozwiązań proekologicznych stosowane są także tak zwane dachy zielone, darnice oraz strzechy.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 
 

Komentarze do artykułu:

Gość
2018-03-08 09:03:53
A jaka może być konstrukcja dachu oprócz drewnianej?

Waldemar
2020-06-30 23:06:56
W budownictwie jednorodzinnym można wybrać wiele rodzajów dachów i ich pokrycia według gustów. To duża zaleta tego typu budownictwa!

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Projekt domu drewnianego Lolek - wizualizacja 1projekt archiwalny
Lolek (szkielet drewniany) 95,35m2
min. wym. działki:
17,83m x 16,93m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Miki II - wizualizacja 1projekt archiwalny
Miki II 86,8m2
min. wym. działki:
20,85m x 16,55m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Guliwer 2G - wizualizacja 1
Guliwer 2G 120,39m2
min. wym. działki:
23,35m x 17,15m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Opałek II N - wizualizacja 1
Opałek II N 135,51m2
min. wym. działki:
19,96m x 19,96m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl