Wygodne poddasze użytkowe

 

Większość projektów, jakie kupujemy, posiada poddasze użytkowe lub możliwość zaadaptowania takiego poddasza w przyszłości. Czasem jednak poddasze przysparza nam więcej kłopotu niż pożytku. Dzieje się tak wtedy, gdy źle dobraliśmy projekt, popełniliśmy błędy w czasie budowy lub po prostu niezbyt mądrze je urządziliśmy.

 

Dobierając projekt sprawdźmy nie tylko powierzchnię użytkową poddasza, ale też jak wyglądają skosy. Można to zobaczyć, analizując przekroje pomieszczeń. Łatwiej nam będzie wtedy ocenić, ile tak naprawdę mamy miejsca, gdzie możemy wygodnie się poruszać, a ile jest powierzchni, z której nie będzie można swobodnie korzystać. Czasem warto zmniejszyć trochę powierzchnię użytkową i wydzielić pomieszczenia w wyższych partiach poddasza, niż użytkować całość, a potem narzekać, że przy każdym sprzątaniu, czy odkurzaniu uderzamy głową o skosy. Rozsądnie więc będzie wybrać projekt domu odpowiedniej wielkości, tak, by potem cieszyć się lepszym komfortem.

 

Kolejna ważna sprawa, o której trzeba pamiętać, planując jakiekolwiek pomieszczenia mieszkalne na poddaszu, to wykonanie dobrej izolacji termicznej. Nie chcielibyśmy przecież, by latem nasze sypialnie na poddaszu zamieniały się w sauny. Można tego uniknąć, stosując do termoizolacji materiały o odpowiednich parametrach oraz instalując dobry system wentylacyjny. Warto też od razu zamontować na oknach dachowych specjalne rolety, które będziemy mogli rozwinąć, gdy będzie zbyt ciepło.

 

Ostatnim elementem, potrzebnym do urządzenia poddasza, jest zastosowanie przemyślanej aranżacji znajdujących się tam pomieszczeń. Można na przykład odciąć pionowymi ściankami najniższe powierzchnie na skraju skosów dachu. Lepiej stracić w ten sposób trochę miejsca niż je zachować, jako zupełnie bezużyteczne. Słupy możemy zamaskować w ściankach działowych, które najlepiej postawić symetrycznie, tak by układ pomieszczeń odzwierciedlał całą symetrię dachu.

 

Na górze zwykle znajdują się sypialnie. Trzeba jednak pamiętać, by łóżek nie ustawiać pod zbyt niskim sufitem, ponieważ te miejsca nie mają dobrej cyrkulacji powietrza. Może to spowodować kłopoty ze snem. Optymalna wysokość nad głową w takim miejscu powinna wynosić około 1,5 m.

 

Jeśli chodzi o łazienkę na poddaszu, to miejsca najniższe wykorzystajmy na szafki i pralkę. Natomiast półki z kosmetykami, do których sięgamy codziennie, najlepiej umieścić tam, gdzie możemy swobodnie stać, na przykład przy ścianie z lustrem i umywalką.

 

W części wypoczynkowej najlepiej sprawdzą się wygodne pufy i kanapy. Do tego może się przydać jakaś niższa ława. Najniższe części poddasza zabudujmy schowkami na rzadziej używane rzeczy.

 

Urządzone w ten sposób poddasze stanie się wygodną częścią naszego domu, w której będziemy przebywać równie chętnie, jak na parterze.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
Proponowane projekty

Projekt domu ŚNIEŻKA K 2G - wizualizacja 1
Śnieżka K 2G 139,21m2
min. wym. działki:
24,3m x 18,45m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu KORALGOL II K 2G - wizualizacja 1
Koralgol II K 2G 136,22m2
min. wym. działki:
22,95m x 17,55m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu Gusto II 2G - wizualizacja 1
Gusto II 2G 113,36m2
min. wym. działki:
21,75m x 20,85m
energooszczędne
zapamiętaj
Projekt domu jednorodzinnego Alicja N 2G - wizualizacja 1
Alicja N 2G 137,65m2
min. wym. działki:
23,25m x 19,25m
energooszczędne
zapamiętaj
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl