Wykańczamy komin – rodzaje materiałów wykończeniowych

 

 

 


Kominy spalinowe i wentylacyjne są niezbędnymi elementami każdego domu. Projekty gotowe zakładają użycie różnego rodzaju materiałów potrzebnych do wykończenia kominów. Materiały dobiera się w taki sposób, by ładnie komponowały się z pokryciem dachowym oraz całym domem.

Ponieważ kominy narażone są na wpływ czynników atmosferycznych oraz niszczące oddziaływanie spalin, trzeba starannie przemyśleć, które materiały będą najbardziej trwałe. Najczęściej do budowy używa się mało nasiąkliwych cegieł klinkierowych, które są dodatkowo szkliwione. Taka cegła jest odporna na zamarzanie i odmarzanie. Unikniemy więc problemu tzw. rozsadzania cegły. Do murowania komina z cegły klinkierowej używa się specjalnych zaprawy na spoiny. Taki komin muruje się bardzo starannie, dbając o to, by spoiny były idealnie równe. Cegła klinkierowa oraz zaprawa na spoiny dostępna jest w różnych kolorach. Można więc dobrać ją odpowiednio do koloru dachu. Do murowania kominów, można także użyć mniej trwałej cegły silikatowej. Jednak będzie to dobrym pomysłem, tylko w wypadku komina wentylacyjnego, który nie jest narażony na oddziaływanie spalin lub obudowy zewnętrznej komina spalinowego.

Jeśli komin ma wewnętrzny wkład, lub jest kominem systemowym, to możemy wykończyć go z zewnątrz okładziną kamienną lub ceramiczną, którą przykleja się na zaprawę klejową. Jeśli chodzi o okładzinę kamienną, to warto ją dodatkowo zabezpieczyć preparatem hydrofobizującym, dzięki czemu nie będzie ona nasiąkać wodą. Niektóre z okładzin kominowych są tylko imitacją kamienia. Takie sztuczne okładziny zwykle są wodoodporne, więc nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Najtańszą propozycją wykończenia komina jest zastosowanie tynku cementowego, o grubości od 1 do 3 cm. Tynki cementowe są odporne na wilgoć i nadają się do tynkowania wszystkich rodzajów kominów. Taki tynk można pomalować farbą elewacyjną, pasująca do koloru dachu lub elewacji całego domu.

Zastanawiając się nad wyborem materiału wykończeniowego na komin, bierzemy pod uwagę nie tylko jego wygląd, ale przede wszystkim trwałość. Dzięki temu nasz komin stanie się nie tylko ozdobą dachu, ale również będzie nam służył wiele lat.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Michaś
2019-12-08 10:12:10
Czekam na więcej artykułów o tej tematyce bo naprawdę są świetne ja również polecam zerknąć Komin frez i więcej o frezowaniu By dowiedzieć się więcej o frezowaniu komina które też jest bardzo istotne podczas stawiania komina czy podłączenia go do kotła.

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl