Ściany trójwarstwowe

 

Ściany zewnętrzne trójwarstwowe, to ściany dające duże możliwości jeśli chodzi o wykończenie zewnętrzne budynku. Ich budowa jest jednak znacznie bardziej wymagająca, niż w wypadku tradycyjnego muru. Na czym polega wykonanie takiej ściany? I z jakich materiałów się to robi? Na te pytania znajdziecie zaraz odpowiedź.

 

Otóż ściana trójwarstwowa, jak sama nazwa wskazuje, składa się z trzech warstw. Są to dwie warstwy muru z dociepleniem pomiędzy nimi. Pierwsza warstwa, stanowi główną ścianę nośną i zwykle jest grubości około 20 cm. Na te ścianę nakłada się warstwę docieplenia o grubości do 15 cm. Ostatnia, to warstwa muru, tworząca elewację budynku. W zależności od materiału wykończeniowego może mieć grubość 8 do 12 cm.

 

Przy wykonywaniu takich ścian, wszystkie warstwy zwykle wznosi się jednocześnie. Można jednak zrobić to dwuetapowo. Wtedy najpierw powstają ściany nośne i dach. A dopiero potem robimy docieplenie i ścianę elewacyjną.

 

Podczas murowania ścian trójwarstwowych trzeba pamiętać, by w co trzeciej lub, co drugiej spoinie montować specjalne kotwy łączące obie ściany. Budowa takich trójwarstwowych ścian musi przebiegać bardzo precyzyjnie, ponieważ kotwy łączące powinny znajdować się w poziomie. Jest to możliwe tylko przy jednakowej wysokości spoin na ścianie nośnej i elewacyjnej.

 

Wśród materiałów, jakie wykorzystuje się do wykonania warstwy nośnej, wybiera się zwykle: pustaki ceramiczne, silikaty, beton komórkowy lub keramzytobeton.

 

Wewnętrzna warstwa docieplenia wykonywana jest ze styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Czasem stosuje się też wełnę mineralną, ale wtedy trzeba pozostawić szczelinę, aby umożliwić wentylację, która zapobiegnie zawilgoceniu wełny.

 

Ostatnia warstwa elewacyjna daje nam wybór materiałów wykończeniowych, które są bardzo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Najczęściej stosuje się cegłę klinkierową lub cementową. Można też użyć kamienia. Ponieważ takiej ściany się nie tynkuje, to dla uzyskania dobrego efektu wizualnego, konieczne jest bardzo precyzyjne wykonanie.

 

 

 
 

Komentarze do artykułu:

Napisz własny komentarz do tego artykułu
Imię
Twój komentarz:


Poprzedni wpisNastępny wpis
ul. Wiejska 57 lokal U1
15-351 Białystok
Tel: 85 732 98 62
Kom: 692 369 200
Fax: 85 732 98 62
Email: dominanta@dominanta.pl